| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Co warto wiedzieć o podpisaniu umowy z biegłym rewidentem

Co warto wiedzieć o podpisaniu umowy z biegłym rewidentem

Jesteśmy spółką, która w tym roku będzie po raz pierwszy zobowiązana do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta. Kto i kiedy podpisuje umowę z biegłym rewidentem?


RADA

Umowa o badanie sprawozdania finansowego za 2006 r. powinna być zawarta przed zakończeniem roku obrotowego, tj. w roku 2006, tak aby biegły rewident mógł wziąć udział w inwentaryzacji znaczących składników majątkowych w charakterze obserwatora lub weryfikatora spisu. Umowę z biegłym rewidentem zawiera kierownik jednostki, ale wyboru audytora dokonuje organ zatwierdzający sprawozdanie.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 66 ust. 5 ustawy o rachunkowości umowa o badanie sprawozdania finansowego powinna zostać zawarta już w tym roku obrotowym, który podlega badaniu. Umożliwia to biegłemu rewidentowi wzięcie udziału w inwentaryzacji znaczących składników majątkowych w charakterze obserwatora lub weryfikatora spisu. Ponieważ w treści przywołanego zapisu pojawia się słowo „znaczących” – co oznacza, iż biegły rewident nie musi obowiązkowo uczestniczyć przy inwentaryzacji „wszystkich” składników majątkowych. Zbyt późne podpisanie umowy może znaleźć swoje bezpośrednie odzwierciedlenie w treści opinii wystawianej przez biegłego rewidenta na temat zbadanego sprawozdania, ale nie unieważnia badania.

Kto jest kierownikiem jednostki

Kierownikiem jednostki jest osoba lub organ wieloosobowy, który zgodnie z przepisami prawa, statutem, umową lub na mocy prawa własności jest uprawniony do zarządzania jednostką. Umowę z biegłym rewidentem o badanie sprawozdania finansowego zawiera kierownik jednostki.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Co to jest organ zatwierdzający

Z punktu widzenia badania sprawozdania finansowego ważne jest jednak to, że wyboru samego biegłego rewidenta (podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych) dokonuje organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe jednostki, chyba że statut lub umowa bądź inne wiążące jednostkę przepisy prawa stanowią inaczej.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kiedy biegłego nie można uznać za bezstronnego

Dodatkową i bardzo istotną kwestię stanowią warunki, jakie musi spełniać osoba, z którą jednostka podpisze umowę o przeprowadzenie badania sprawozdania finansowego. Zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy o rachunkowości badanie sprawozdania finansowego może przeprowadzać biegły rewident spełniający warunki do wyrażenia bezstronnej i niezależnej opinii o tym sprawozdaniu. Bezstronność i niezależność, o której jest mowa, nie jest zachowana, jeżeli biegły rewident:
• posiada udziały, akcje lub inne tytuły własności w jednostce lub w jednostce z nią stowarzyszonej, dominującej, zależnej lub współzależnej, z wyłączeniem udziału w spółdzielni mieszkaniowej,
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »