| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ewidencjonować składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłacaną przez jednoosobową spółkę z o.o. w imieniu jej wspólnika

Jak ewidencjonować składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłacaną przez jednoosobową spółkę z o.o. w imieniu jej wspólnika

Czy jednoosobowa spółka z o.o. może opłacać za wspólnika składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Proszę o informację, na jakim koncie zaewidencjonować te składki? Czy właściwe jest konto "Rozrachunki z udziałowcami z tytułu udziału w zyskach"?

 
RADA

Spółka może zapłacić za wspólnika składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Naliczenie tych składek ewidencjonuje się na koncie „Pozostałe rozrachunki”. Opłacone przez spółkę składki są dla wspólnika przychodem z kapitałów pieniężnych, od których spółka ma obowiązek odprowadzić 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Zapłacone składki pomniejszają zysk do podziału (dywidendę).

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą, w związku z tym podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego.

Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o., jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, ma również obowiązek opłacać z własnych środków składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, pod warunkiem że nie występuje zbieg tytułów ubezpieczeń.

Należy jednak pamiętać, że jeżeli wspólnik uzyskuje przychody więcej niż z jednego tytułu, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.

Przepisy nie zabraniają regulowania przez spółkę składek zdrowotnych za wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. Zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego należy dokonać na druku ZUS ZZA.

UWAGA!
Zapłata składki zdrowotnej nie będzie stanowiła dla spółki kosztów uzyskania przychodów, ponieważ zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest to wydatek będący jednostronnym świadczeniem na rzecz udziałowców.

Wartość opłaconej przez spółkę składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi dla wspólnika przychód z kapitałów pieniężnych. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Konto „Rozrachunki z udziałowcami z tytułu udziału w zyskach”
służy do ewidencji rozrachunków spółki z jej udziałowcami z tytułu dywidendy (udziału w zyskach), dlatego właściwsze jest zaksięgowanie opłaconych przez spółkę składek na ubezpieczenie zdrowotne na koncie „Pozostałe rozrachunki”.

Kwoty zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne są w rzeczywistości wypłatami na poczet zysku.

UWAGA!
Wypłat na poczet zysku można dokonywać, jeżeli spółka za poprzedni rok obrotowy osiągnęła zysk, a sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone.

Ewidencja opłaconych w imieniu wspólnika składek
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »