| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy faktura wystawiona po terminie uprawnia do odliczenia VAT

Czy faktura wystawiona po terminie uprawnia do odliczenia VAT

Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT wystawionej 9 listopada 2006 r., dokumentującej zakup lokalu użytkowego w związku z odbiorem tego lokalu 7 kwietnia 2006 r.?


RADA

Tak, przysługuje prawo do odliczenia z tej faktury w deklaracji za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę dokumentującą rzeczywistą transakcję rodzącą obowiązek podatkowy u dostawcy, lub za miesiąc następny. Pod warunkiem, że lokal będzie wykorzystywany do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia VAT. Wystawienie faktury po terminie nie powoduje utraty tego prawa.

UZASADNIENIE

W zakresie, w jakim zakupione towary służą wykonywaniu czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego. Prawo to przysługuje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę dokumentującą rzeczywistą dostawę towaru (w naszym przypadku dostawę lokalu). W ustawie o VAT oraz w rozporządzeniach wykonawczych nie ma żadnego przepisu, który uniemożliwiałby odliczenie podatku z faktury wystawionej przez dostawcę po terminie, o ile czynność, którą ta faktura dokumentuje, zrodziła u wystawcy obowiązek podatkowy.

Odnosząc się do treści pytania, obowiązek podatkowy w przypadku dostawy towarów, których przedmiotem są lokale i budynki, powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia od dnia wydania. W przypadkach, w których obowiązek podatkowy powstaje w powyższy sposób, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Faktury w tych przypadkach nie mogą być jednak wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Przykład
W przypadku dostawy lokalu, w którym nieruchomość została wydana nabywcy 7 kwietnia 2006 r., nabywca zaś nie uregulował należności, obowiązek podatkowy u dostawcy powstał najpóźniej 7 maja 2006 r. Jest to tym samym możliwie najbardziej odległy termin powstania obowiązku podatkowego. Powyższe oznacza, że faktura powinna zostać wystawiona najpóźniej 7 maja 2006 r. Wcześniejsze uregulowanie należności przesuwa ten termin na dzień zapłaty należności.

Zgodnie z tym, co zostało przedstawione na wstępie, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze wystawionej z ponad 5-miesięcznym opóźnieniem przez podatnika, od którego zakupił lokal użytkowy. Zgodnie bowiem z wyżej cytowanym przepisem prawo do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury podatnik nabywa w miesiącu jej otrzymania.

• art. 19 ust. 10, art. 86 ust. 1, ust. 10 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
• § 15 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798

Paweł Dymlang
konsultant podatkowy
w Spółce Doradztwa Podatkowego CEiD

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Security Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK