| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można otrzymać zwrot nadpłaty podatku wynikającej z formularza PIT-40

Czy można otrzymać zwrot nadpłaty podatku wynikającej z formularza PIT-40

Pracownik złożył pracodawcy (płatnikowi) oświadczenie w celu rocznego obliczenia podatku na formularzu PIT-40. Wykazana została nadpłata. Czy możliwy jest jej zwrot? Kto ma dokonać ewentualnego zwrotu - pracodawca czy organ podatkowy?


RADA

Pracodawca jako płatnik jest obowiązany do zwrotu nadpłaty podatku dochodowego wykazanej w formularzu PIT-40. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Podatnik może złożyć płatnikowi przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym oświadczenie PIT-12, które traktuje się na równi z zeznaniem, że poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskał innych dochodów (z wyjątkiem dochodów opodatkowanych w formie zryczałtowanej) oraz że spełnia pozostałe, określone w ustawie warunki (m.in. nie będzie korzystał z odliczeń oraz z możliwości rozliczenia się na preferencyjnych zasadach).

W takiej sytuacji płatnik jest obowiązany sporządzić, według ustalonego wzoru, roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym (PIT-40).

Roczne obliczenie podatku PIT-40 płatnik sporządza w terminie do końca lutego po upływie roku podatkowego. W tym samym terminie przekazuje je podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.

Z rocznego obliczenia podatku PIT-40 może wyniknąć nadpłata (wykazywana w poz. 76 formularza). Jeżeli taka nadpłata została wykazana, zalicza się ją na poczet zaliczki na podatek dochodowy należnej za marzec. Jeżeli po pobraniu tej zaliczki nadal pozostaje nadpłata, płatnik zwraca ją podatnikowi w gotówce.

Płatnik potrąca nadpłatę wynikającą z PIT-40 z kwot pobranych zaliczek na podatek dochodowy przekazywanych urzędowi skarbowemu, wykazując to w deklaracji PIT-4 (w poz. 48 formularza).

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Niedopełnienie obowiązku zwrotu nadpłaty przez płatnika nie powoduje, że nadpłatę zwróci organ podatkowy.

Jeżeli płatnik nie zwróci pracownikowi (podatnikowi) nadpłaty wykazanej jako podlegająca zwrotowi w złożonej deklaracji PIT-4, powinien złożyć korektę deklaracji PIT-4. Musi wykazać w niej kwotę podlegającej zwrotowi nadpłaty, o którą uprzednio pomniejszone zostały pobrane zaliczki na podatek dochodowy.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
W przypadku rozwiązania stosunku pracy obowiązek zwrotu nadpłaty nadal ciąży na płatniku.

Rozwiązanie stosunku pracy w okresie między wykazaniem nadpłaty a jej zwrotem nie zwalnia pracodawcy z obowiązków płatnika. Dlatego były pracodawca powinien zwrócić nadpłatę wynikającą z rocznego obliczenia podatku.

• art. 37 ust. 1–4, art. 38 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 183, poz. 1354
• art. 81 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1199

Leszek Syguła
ekspert w zakresie podatków dochodowych,
prawnik, doktorant Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK