| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować dywidendę wypłaconą szwajcarskiemu wspólnikowi polskiej spółki

Jak opodatkować dywidendę wypłaconą szwajcarskiemu wspólnikowi polskiej spółki

Głównym udziałowcem spółki z o.o. w Polsce, posiadającym 90% udziałów, jest spółka ze Szwajcarii. Czy słusznie pobrałam podatek w wysokości 5% od wypłacanej tej spółce w 2006 r. dywidendy?


W załączniku tym w poz. 25 wymienione są spółki utworzone według prawa szwajcarskiego, określane jako: „société anonyme”/„Aktiengesellschaft”/„societá anonima”, „société a responsibilité limitée”/„Gesellschaft mit beschränkter Haftung”/„societá a responsibilitá limitata”, „société en commandite par actions”/„Kommanditaktiengesellschaft”/„societá in accomandita per azioni”.

Rozszerzenie powyższego zwolnienia w stosunku do Konfederacji Szwajcarskiej weszło w życie 1 lipca 2005 r. na mocy ustawy z 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Było ono spowodowane rozszerzeniem w stosunku do Szwajcarii rozwiązań zawartych w Dyrektywie nr 90/435/EWG z 23 lipca 1990 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich. W związku z tym, jeżeli szwajcarski udziałowiec polskiej spółki jest jedną z wyżej wymienionych spółek, to wypłacana mu dywidenda korzysta ze zwolnienia w Polsce.

Warunkiem tego zwolnienia jest jednak, aby spółka ze Szwajcarii posiadała udziały w kapitale spółki polskiej nieprzerwanie przez dwa lata. Zwolnienie to ma również zastosowanie, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji) upływa po dniu uzyskania tych dochodów. W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji) nieprzerwanie przez dwa lata spółka jest obowiązana do zapłaty podatku w wysokości 19% przychodów, wraz z odsetkami za zwłokę – z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 22 ust. 4a i 4b updop).

Ponadto zwolnienie to ma zastosowanie wyłącznie pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby udziałowca dla celów podatkowych certyfikatem rezydencji (art. 26 ust. 1c pkt 1 updop).

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
W razie niespełnienia warunku posiadania udziałów nieprzerwanie przez dwa lata spółka będzie musiała zapłacić podatek w wysokości 19% przychodów, wraz z odsetkami za zwłokę. Należy przy tym uwzględnić postanowienia polsko-szwajcarskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Podobną kwestię rozpatrywał Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie. Pytanie podatnika brzmiało: „Czy dywidenda wypłacona 100% akcjonariuszowi (osobie prawnej z siedzibą na terenie Konfederacji Szwajcarskiej) korzysta ze zwolnienia zawartego w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?”.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Prometeia

Grupa doradczo-inwestycyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK