| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować dywidendę wypłaconą szwajcarskiemu wspólnikowi polskiej spółki

Jak opodatkować dywidendę wypłaconą szwajcarskiemu wspólnikowi polskiej spółki

Głównym udziałowcem spółki z o.o. w Polsce, posiadającym 90% udziałów, jest spółka ze Szwajcarii. Czy słusznie pobrałam podatek w wysokości 5% od wypłacanej tej spółce w 2006 r. dywidendy?


RADA

Dywidenda przekazywana udziałowcowi będącemu spółką mającą siedzibę w Szwajcarii od 1 lipca 2005 r. podlega zwolnieniu od podatku w Polsce. Warunkiem tego zwolnienia jest jednak posiadanie przez tę spółkę odpowiedniego udziału kapitałowego w spółce polskiej przez dwa lata. Drugim warunkiem tego zwolnienia jest udokumentowanie miejsca siedziby udziałowca dla celów podatkowych certyfikatem rezydencji. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 10 ust. 2 lit. a) konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku dywidendy mogą być opodatkowane w umawiającym się państwie i według prawa tego państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę. Podatek ten nie może przekroczyć 5% kwoty dywidend brutto, jeżeli odbiorcą dywidend jest spółka (inna niż spółka jawna), której udział w kapitale spółki wypłacającej dywidendy wynosi co najmniej 25%.

Jednak na podstawie art. 22 ust. 4 updop zwolnione od podatku dochodowego są dochody (przychody) z dywidend, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
• wypłacającym dywidendę oraz inne należności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Polski,
• uzyskującym dochody (przychody) z dywidend jest spółka podlegająca w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
• spółka ta posiada bezpośrednio nie mniej niż 20% udziałów (akcji) w kapitale spółki będącej podatnikiem podatku dochodowego, mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Polski,
• odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka podlegająca w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Dochody z dywidendy wypłaconej przez polską spółkę szwajcarskiemu udziałowcowi korzystają ze zwolnienia z opodatkowania w Polsce pod warunkiem łącznego spełnienia warunków określonych w ustawie podatkowej.

Trzeba też stwierdzić, że zgodnie z art. 22 ust. 6 updop powyższe zwolnienie stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »