| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama

Porady prawne

Informacje z rachunku przepływów pieniężnych

Aktualizacja: 11.07.2007

W jaki sposób z rachunku przepływów pieniężnych sporządzonego metoda pośrednią wydobyć informację o wpływach pieniężnych ze sprzedaży? Przy metodzie bezpośredniej nie ma takiego problemu, bo pozycja taka widnieje w rachunku. A jak to zrobić w metodzie pośredniej? »

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy i przychód od wpłaty wadium

Aktualizacja: 28.06.2007

Aby stanąć do przetargu na zakup działki, osoba fizyczna wpłaca wadium, które po wygraniu przez nią przetargu przekształca się w zaliczkę na poczet ceny działki. Ogłoszenie wyników przetargu następuje po 14 dniach. Przetarg jest w kwietniu, natomiast ogłoszenie wyników i podpisanie aktu notarialnego nastąpi w maju. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy od wpłaty wadium (zaliczki)? »

Jaką stawką opodatkować świadczenie usługi złożonej

Aktualizacja: 28.06.2007

Czy sprzedaż biletów wstępu na występy artystów i drobny poczęstunek oraz na zabawy, ze względu na to, że usługi te są usługami złożonymi, gastronomiczno-rozrywkowymi, jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług według 7-proc. stawki VAT? »

Ewidencja poręczenia w księgach rachunkowych

Aktualizacja: 27.06.2007

Nasza spółka z ograniczoną odpowiedzialnością udzieliła poręczenia kontrahentowi, który ubiegał się o kredyt bankowy. Jak należy ująć to w księgach rachunkowych? Jak będą przebiegać księgowania w sytuacji, kiedy kontrahent nie wywiąże się z zobowiązania wobec banku? »

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki związane z najmem samochodu

Aktualizacja: 27.06.2007

Prowadzę działalność w zakresie promocji i handlu kosmetykami. W pracy wykorzystuję samochód osobowy marki Opel Astra combi, który wynajmuję od producenta kosmetyków. Co miesiąc opłacam z tego tytułu czynsz. Jestem również zobowiązana do ponoszenia kosztów związanych z eksploatacją samochodu. Czy mogę zaliczyć do kosztów całość ponoszonych wydatków? »

Jak wykazać w księgach środki trwałe przeznaczone do sprzedaży

Aktualizacja: 26.06.2007

W przyszłym miesiącu - zgodnie z decyzją zarządu - kupujemy nowe urządzenie poligraficzne. Dotychczas używane urządzenie jest prawie nowe, ponieważ kupiliśmy je niecałe trzy lata temu. Jest w bardzo dobrym stanie technicznym. Zarząd zdecydował jednak kupić nowocześniejsze, a stare sprzedać. Jak musimy to wykazać w księgach? »

Jak wystawić fakturę dokumentującą zaliczkę w euro dla kontrahenta unijnego

Aktualizacja: 26.06.2007

W jaki sposób wystawić fakturę dla kontrahenta z Unii, który jest podatnikiem VAT, dokumentującą wpłaconą przez niego zaliczkę w euro na poczet przyszłego kontraktu? W ramach kontraktu wykonujemy naprawę lub odbudowę kotłów z parowozów. »

Kiedy zaksięgować koszty w metodzie kasowej, jeśli miesiąc wystawienia faktury jest inny niż otrzymania

Aktualizacja: 25.06.2007

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Do końca 2006 r. pozostałe koszty (opłaty: za telefon, energię elektryczną, gaz, wodę, czynsz) księgowałam na podstawie wystawianych przeze mnie dowodów wewnętrznych. Podstawą ich wystawienia były faktury VAT od dostawców. »

Jak prawidłowo podwyższyć wartość początkową środka trwałego w związku z jego rozbudową

Aktualizacja: 25.06.2007

Jestem podatnikiem podatku dochodowego opłacanego na zasadach ogólnych. Do sierpnia 2006 r. była prowadzona rozbudowa zakładu. Wartość początkowa zakładu wpisana w ewidencji środków trwałych została wyliczona na podstawie faktur zakupu materiałów, robocizny pracowników i innych kosztów na podstawie dokumentów. »

Jak ująć w księgach rachunkowych uproszczone zaliczki na podatek dochodowy

Aktualizacja: 22.06.2007

W 2007 r. wpłacam zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych w formie uproszczonej, w wysokości 1/12 podatku należnego za 2006 r. Wpłacone zaliczki odnoszę na konto „Podatek dochodowy”. Na koniec roku zaksięguję podatek wynikający z deklaracji rocznej CIT-8. Czy robię to poprawnie? »

Jak rozliczyć naprawę towarów za granicą

Aktualizacja: 22.06.2007

Spółka prowadząca działalność gospodarczą na terenie Polski zleca naprawę składników ruchomego majątku rzeczowego usługodawcy mającemu swoją siedzibę w Niemczech. »

Jak zaksięgować samochód sprowadzony z Niemiec

Aktualizacja: 21.06.2007

Sprowadziłam z Niemiec używany samochód, który przeznaczony jest do dalszej sprzedaży. Został on kupiony od obywatela Niemiec na umowę kupna-sprzedaży. Jak należy ująć w księgach rachunkowych zakup takiego auta? »

Jak ustalić wysokość kosztów dla wykonawcy utworów muzycznych własnych i cudzych

Aktualizacja: 21.06.2007

Zatrudniamy osobę, która zajmuje się prowadzeniem orkiestry. Na wykonaną pracę jest podpisana umowa o dzieło. Osoba ta opracowuje utwory już istniejące, bywa też, że tworzy własne. Czy z taką osobą może być podpisana umowa o dzieło, czy też w przypadku opracowywania obcych utworów powinniśmy podpisać z nią umowę zlecenia? Czy możemy stosować 50-proc. koszty uzyskania? »

Jak ująć w księgach rachunkowych umowę cesji leasingu

Aktualizacja: 20.06.2007

W kwietniu tego roku nasza spółka z o.o. przejęła od innej spółki umowę leasingu operacyjnego samochodu ciężarowego. W maju planujemy przejęcie kolejnej umowy - tym razem dotyczącej leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Jak poprawnie zaewidencjonować takie przejęcie? »

Jaką stawką są opodatkowane bezpłatne usługi wstępu na programy artystyczne oraz koncerty

Aktualizacja: 20.06.2007

Według jakiej stawki należy opodatkować świadczone przez Dom Kultury usługi polegające na organizacji programów artystycznych oraz koncertów kapel i orkiestr, gdy za wstęp na nie nie są pobierane żadne opłaty? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »