| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy należy odliczać VAT z faktur za media

Kiedy należy odliczać VAT z faktur za media

Czy VAT z faktur za media odliczamy w terminie płatności? Jeśli tak, to co z podatkiem VAT, jeśli faktura została zapłacona trzy miesiące po terminie?


RADA

Tak, podatek VAT z faktur dokumentujących dostawę mediów może zostać odliczony w ramach deklaracji VAT-7/VAT-7K za okres rozliczeniowy, w którym upłynie termin płatności określony w tych fakturach (ewentualnie w ramach deklaracji za kolejny okres rozliczeniowy). Bez znaczenia jest moment opłacenia tych faktur.

UZASADNIENIE

W przypadku dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych, usług w zakresie rozprowadzania wody, usług w zakresie gospodarki ściekami, usług wywozu i unieszkodliwiania odpadów oraz usług sanitarnych i pokrewnych obowiązuje szczególny sposób powstawania prawa do odliczenia podatku naliczonego. Prawo to powstaje w okresie rozliczeniowym, w którym przypada termin płatności za dostawę tych towarów. Wszelkie postacie energii uważane są bowiem na gruncie VAT za towary (przy założeniu, że faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy).

Oznacza to, że podatek VAT z faktur dokumentujących dostawę wymienionych towarów i świadczenie wymienionych usług może zostać odliczony w ramach deklaracji VAT-7/ /VAT-7K za okres rozliczeniowy, w którym upłynie termin płatności określony w tych fakturach. Ewentualnie w ramach deklaracji za kolejny okres rozliczeniowy – por. art. 86 ust. 11 ustawy. Bez znaczenia jest moment opłacenia tych faktur. Podatek VAT może zostać odliczony w ramach deklaracji VAT-7/VAT-7K za okres rozliczeniowy, w którym upłynie termin płatności określony w tych fakturach również wówczas, gdy faktury te zostaną opłacone po terminie.

• art. 86 ust. 10 pkt 3 oraz art. 86 ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK