| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy składki na ubezpieczenie społeczne opłacane za jedynego wspólnika są kosztem dla spółki

Czy składki na ubezpieczenie społeczne opłacane za jedynego wspólnika są kosztem dla spółki

Jedyny udziałowiec spółki z o.o., który nie jest jej pracownikiem, osiąga dochody jedynie z tytułu wypłaconej dywidendy. Czy składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne opłacane za tego wspólnika są kosztem uzyskania przychodu spółki?


RADA

Nie. W tym przypadku składki na ubezpieczenie społeczne nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodu.

UZASADNIENIE

Osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność, za którą to osobę uważa się między innymi wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Tak przewidują przepisy art. 6 ust. 1 pkt 5 i art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W art. 16 ust. 1 pkt 38 updop ustawodawca wyłączył z kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców niebędących pracownikami w znaczeniu odrębnych przepisów.

W opisywanej sytuacji jedyny udziałowiec spółki nie jest jej pracownikiem, dlatego opłacone za niego składki na ubezpieczenie społeczne nie stanowią kosztu uzyskania przychodu spółki. Dywidendy nie należy bowiem utożsamiać z wynagrodzeniem.

Takie stanowisko potwierdzają także organy podatkowe, m.in. w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 14 czerwca 2006 r. (nr US40/RDP/423/HK/59/2006) wydanym przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola.

Warto przypomnieć, iż zryczałtowany podatek dochodowy od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium RP wynosi 19% uzyskanego przychodu.

• art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 38, art. 22 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 183, poz. 1353
• art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – Dz.U. Nr 137, poz. 887; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 170, poz. 1217

Leszek Syguła
ekspert w zakresie podatków dochodowych,
prawnik, doktorant Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »