| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy składki na ubezpieczenie społeczne opłacane za jedynego wspólnika są kosztem dla spółki

Czy składki na ubezpieczenie społeczne opłacane za jedynego wspólnika są kosztem dla spółki

Jedyny udziałowiec spółki z o.o., który nie jest jej pracownikiem, osiąga dochody jedynie z tytułu wypłaconej dywidendy. Czy składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne opłacane za tego wspólnika są kosztem uzyskania przychodu spółki?


RADA

Nie. W tym przypadku składki na ubezpieczenie społeczne nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodu.

UZASADNIENIE

Osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność, za którą to osobę uważa się między innymi wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Tak przewidują przepisy art. 6 ust. 1 pkt 5 i art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W art. 16 ust. 1 pkt 38 updop ustawodawca wyłączył z kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców niebędących pracownikami w znaczeniu odrębnych przepisów.

W opisywanej sytuacji jedyny udziałowiec spółki nie jest jej pracownikiem, dlatego opłacone za niego składki na ubezpieczenie społeczne nie stanowią kosztu uzyskania przychodu spółki. Dywidendy nie należy bowiem utożsamiać z wynagrodzeniem.

Takie stanowisko potwierdzają także organy podatkowe, m.in. w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 14 czerwca 2006 r. (nr US40/RDP/423/HK/59/2006) wydanym przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola.

Warto przypomnieć, iż zryczałtowany podatek dochodowy od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium RP wynosi 19% uzyskanego przychodu.

• art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 38, art. 22 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 183, poz. 1353
• art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – Dz.U. Nr 137, poz. 887; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 170, poz. 1217

Leszek Syguła
ekspert w zakresie podatków dochodowych,
prawnik, doktorant Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Zygmunt

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK