| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy niezarejestrowany podatnik VAT UE powinien rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie

Czy niezarejestrowany podatnik VAT UE powinien rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie

Dokonałem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Niestety nie zarejestrowałem się jako podatnik VAT UE. Czy mam obowiązek do rozliczenia tej transakcji w zakresie VAT?


RADA

Tak, jest Pan zobowiązany rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie, pomimo że nie dokonał Pan rejestracji w urzędzie skarbowym w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Powinien był Pan jednak dokonać zgłoszenia dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych na druku VAT-R/UE. Jedynymi konsekwencjami, na jakie może być Pan narażony ze strony organów skarbowych, będą sankcje karne z Kodeksu karnego skarbowego z tytułu rejestracji po terminie.

UZASADNIENIE

Ustawodawca nakłada na wszystkich podatników, którzy mają zamiar dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych, obowiązek rejestracji w zakresie tych transakcji. Rejestracji takiej należy dokonać we właściwym dla podatnika urzędzie skarbowym najpóźniej dzień przed dokonaniem takiej transakcji. Należy to uczynić na druku VAT-R/UE.

Podatnik VAT, który nie zgłosił we właściwym dla siebie urzędzie skarbowym zamiaru dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych i nie został zarejestrowany jako podatnik VAT-UE, może dokonywać wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów.

A zatem jedynym warunkiem, jaki musi spełnić podatnik, jest rejestracja w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych. Ustawa o VAT nie zawiera jednak przepisu, który wyłączałby możliwość dokonywania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów w przypadku, w którym podatnik nie dopełnił obowiązku rejestracyjnego i w konsekwencji nie posiada statusu zarejestrowanego podatnika VAT UE. Nie zwalnia go to jednak z rozliczenia VAT z tego tytułu.

Podsumowując, należy zatem stwierdzić, iż brak rejestracji nie stoi na przeszkodzie w dokonywaniu wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Podatnik może również odliczać podatek naliczony wynikający z dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyć, gdy rozliczy VAT należny. Ustawa o podatku od towarów i usług uzależnia możliwość skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego od posiadania statusu zarejestrowanego, czynnego podatnika VAT oraz wykonywania czynności opodatkowanych. Nigdzie nie znajdziemy w niej zapisu, że wymagana jest rejestracja podatnika jako podatnika VAT UE. Skoro zatem Czytelnik jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT i wykonuje czynności opodatkowane, ma prawo do odliczania VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowych nabyć.

WAŻNE!
Aby podatnik mógł odliczać podatek naliczony, musi być zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Ustawa nie wspomina o tym, że podatnik musi mieć status podatnika VAT-UE, aby mógł odliczać podatek z tytułu wewnątrzwspólnotowych nabyć.

Jak już stwierdziliśmy, ma Pan prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT. Niemniej jednak powinien Pan niezwłocznie dokonać rejestracji w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Podatnik, który nie dokonuje w terminie zgłoszenia identyfikacyjnego, popełnia wykroczenie, które jest karane według przepisów Kodeksu karnego skarbowego. Podlega ono karze grzywny do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Tak więc, jeśli nie chce Pan narażać się na sankcje z kks, powinien Pan niezwłocznie zarejestrować się w urzędzie skarbowym, składając zgłoszenie VAT-R/UE.

• art. 86 ust. 1, art. 97 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Ewa Michalak
ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK