| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak przeliczać kurs waluty obcej z faktury za usługi transportowe

Jak przeliczać kurs waluty obcej z faktury za usługi transportowe

Firma wykonuje usługę transportową. Fakturę wystawiono w dniu wykonania usługi z 30-dniowym terminem płatności. Kwotę należności podano w euro. Jaki kurs przyjąć do rejestru sprzedaży VAT - z dnia wystawienia faktury czy z dnia zapłaty za fakturę?


RADA

Należy przyjąć kurs waluty z dnia wystawienia faktury.

UZASADNIENIE

Paragraf 37 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług określa, z jakiego dnia przyjąć kurs waluty, aby przeliczyć na złote kwoty wykazane w walucie obcej. Podstawową zasadą jest, że przyjmujemy kurs z dnia wystawienia faktury, pod warunkiem że została wystawiona w terminie, w którym podatnik zobowiązany jest do jej wystawienia. Jeżeli faktura nie została wystawiona we właściwym terminie, przyjmujemy kurs z dnia powstania obowiązku podatkowego.

Dlatego w tym przypadku odpowiedź na pytanie będzie zależeć od tego, czy faktura za usługi transportowe wystawiona w dniu jej wykonania została wystawiona w odpowiednim terminie.

Między innymi dla usług transportowych przewidziano szczególne terminy wystawiania faktur dokumentujących ich wykonanie. W tym przypadku wystawia się je nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Faktury te nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Dla usług transportowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usługi. W pytaniu nie określiliście Państwo, kiedy dokładnie następuje zapłata za usługę. Możemy jednak stwierdzić, że faktura została wystawiona w terminie, tj. w dniu wykonania usługi. Oznacza to, że jeśli nawet przez 30 dni od dnia wykonania usługi kontrahent nie dokona zapłaty, obowiązek podatkowy powstanie 30. dnia od dnia wykonania usługi. Dlatego przyjęcie kursu waluty z dnia wystawienia faktury jest prawidłowe.

ZAPAMIĘTAJ!
Kwota VAT na fakturze zawsze powinna być wykazana w złotych, niezależnie od tego, na czyją rzecz została wystawiona faktura.

Przykład
Spółka świadczy usługi transportowe. Usługę na rzecz firmy Jana Kowalskiego wykonała 31 października. Należność, ustaloną w wysokości 1000 euro, otrzymała w tym samym dniu. Fakturę wystawiła jednak dopiero 6 listopada. Ponieważ obowiązek podatkowy powstał 31 października, faktura została wystawiona po terminie. Dlatego należy przyjąć kurs z 31 października.

• § 15 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798

Agnieszka Jasiorowska
ekspert w zakresie VAT
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »