| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczać VAT z faktur dokumentujących zakupy sfinansowane dotacją

Czy można odliczać VAT z faktur dokumentujących zakupy sfinansowane dotacją

Jesteśmy samorządową instytucją kultury. W dużej części funkcjonujemy z dotacji, która w 63% przeznaczona jest na wynagrodzenia oraz ZUS, a pozostała część na utrzymanie obiektu. Czy z faktur zakupu, pokrytych z dotacji, możemy odliczyć VAT?


RADA

Żaden przepis nie wyłącza w takim przypadku korzystania z prawa do odliczenia w przypadku zakupów finansowanych z otrzymywanych przez podatników dotacji. W konsekwencji prawo do odliczenia VAT od takich zakupów przysługuje na zasadach ogólnych. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatników wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem prawo do odliczenia przysługuje Państwu, gdy nabywane towary i usługi wykorzystywane są przez Państwa do wykonywania czynności opodatkowanych.

Podkreślenie tego jest o tyle istotne, że jako instytucja kultury wykonujecie Państwo również czynności zwolnione od podatku. W takim przypadku część dokonywanych zakupów może dotyczyć wyłącznie czynności opodatkowanych. Wtedy prawo do odliczenia przysługuje w całości. Natomiast część zakupów będzie dotyczyć wyłącznie czynności zwolnionych od podatku. W tym zakresie prawo do odliczenia podatku naliczonego nie przysługuje. Część zakupów może być jednak związana zarówno z czynnościami zwolnionymi od podatku, jak i z opodatkowanymi. W tym zakresie prawo do odliczenia przysługuje tylko w części. Zasady ustalania tej części regulują przepisy art. 90 ustawy o VAT.

Wskazanych zasad odliczania podatku naliczonego nie zmienia fakt finansowania przez podatników zakupów z otrzymywanych dotacji. W szczególności nie jest tak, że w zakresie, w jakim zakupy towarów i usług finansowane są z dotacji, prawo do odliczenia nie przysługuje. Przyczyna jest prozaiczna – żaden przepis nie wyłącza w takim przypadku korzystania z prawa do odliczenia. Przepisem takim nie jest art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, tj. przepis wyłączający możliwość odliczania podatku naliczonego przy zakupach towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Przepisu tego nie stosuje się bowiem, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

WAŻNE!
Gdy nie możemy zaliczyć wydatków do kosztów uzyskania przychodów w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego, to nie tracimy prawa do odliczenia VAT.

• art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 1 pkt 2 oraz art. 90 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

LTC Aquila Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi Spółka komandytowa

Kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym i prawnym dla różnych branż i sektorów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »