| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy przez moment rozpoczęcia ewidencjonowania należy rozumieć moment fiskalizacji kasy

Czy przez moment rozpoczęcia ewidencjonowania należy rozumieć moment fiskalizacji kasy

Czy moment fiskalizacji kas rejestrujących to moment rozpoczęcia ewidencjonowania?


RADA

Moment fiskalizacji kasy fiskalnej nie jest momentem rozpoczęcia ewidencjonowania. Momentem rozpoczęcia ewidencjonowania jest moment zaewidencjonowania za pomocą zafiskalizowanej kasy fiskalnej pierwszej sprzedaży.

UZASADNIENIE

Na podatnikach stosujących kasy fiskalne lub rozpoczynających ich stosowanie ciążą konkretne obowiązki. Jednym z nich jest obowiązek fiskalizacji każdej ze stosowanych kas.

Przez fiskalizację kasy rozumie się jednokrotną i niepowtarzalną czynność inicjującą pracę modułu fiskalnego kasy z pamięcią fiskalną kasy, zakończoną wydrukiem dobowego raportu fiskalnego (por. § 1 pkt 11 rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników).

Fiskalizacja kasy oznacza nieodwracalne uaktywnienie pamięci fiskalnej. Od tego momentu zapisywane są w niej wszystkie dane o operacjach prowadzonych na kasie.

Momentu fiskalizacji kasy fiskalnej nie można utożsamiać z momentem rozpoczęcia ewidencjonowania. Momentem rozpoczęcia ewidencjonowania jest czynność faktyczna polegająca na zaewidencjonowaniu za pomocą zafiskalizowanej kasy fiskalnej pierwszej sprzedaży podlegającej takiemu obowiązkowi.

Przykład 1
15 sierpnia wartość sprzedaży podlegającej obowiązkowi ewidencjonowania przekroczyła u podatnika 40 000 zł. W konsekwencji 1 listopada podatnik utracił prawo do korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych. W związku z tym 19 października podatnik nabył kasę fiskalną. Fiskalizacja kasy nastąpiła 22 października, a pierwsza sprzedaż za pomocą zafiskalizowanej kasy nastąpiła 24 października. W tej sytuacji moment rozpoczęcia ewidencjonowania wystąpił 24 października (a nie 22 października).

Zasada ta dotyczy również sytuacji, gdy pierwsza sprzedaż zostanie zaewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej już po utracie prawa do zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania. Jeśli jednak sprzedaż taka będzie pierwszą sprzedażą podlegającą obowiązkowi ewidencjonowania, która wystąpi po utracie tego zwolnienia, nie będzie to oznaczać naruszenia terminu rozpoczęcia ewidencjonowania (i, między innymi, utraty prawa do ulgi na zakup kas). W takim bowiem przypadku terminem rozpoczęcia ewidencjonowania jest moment wystąpienia pierwszej sprzedaży podlegającej obowiązkowi ewidencjonowania po utracie prawa do zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania.

Przykład 2
Załóżmy, że w sytuacji, o której mowa w poprzednim przykładzie, pierwsza sprzedaż została zaewidencjonowana nie 24 października, lecz 2 listopada. W tej sytuacji moment rozpoczęcia ewidencjonowania wystąpił 2 listopada. Mimo to, jeśli przedmiotowa sprzedaż jest pierwszą sprzedażą podlegającą obowiązkowi ewidencjonowania, która nastąpiła po utracie zwolnienia podmiotowego (a więc po 31 października), podatnik rozpoczął ewidencjonowanie w obowiązującym go terminie (a więc, między innymi, zachowuje prawo do ulgi na zakup kasy).

• § 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników – Dz.U. Nr 108, poz. 948; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 85, poz. 798

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK