| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Porady prawne

Czy księgowa rozliczając projekt unijny korzysta ze zwolnienia z opodatkowania

Aktualizacja: 02.06.2006

Otrzymaliśmy środki unijne za pośrednictwem PARP. Kto jest beneficjentem pomocy - nasza firma czy PARP? Czy wynagrodzenie księgowej prowadzącej rachunkowość projektu unijnego jest zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 updof? »

Kiedy VAT jest kosztem kwalifikowanym

Aktualizacja: 01.06.2006

Czy gmina może zaliczyć VAT zawarty w cenie nabycia usług, związanych z realizacją inwestycji współfinansowanej ze środków UE, do kosztów kwalifikowanych w ramach programu SAPARD? »

Jak zaewidencjonować pożyczki mieszkaniowe udzielane pracownikom z ZFŚS

Aktualizacja: 01.06.2006

Nasza firma zamierza udzielić pożyczek mieszkaniowych wybranym pracownikom. Będą one pochodziły ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Jak należy ujmować w księgach rachunkowych zdarzenia z tym związane. Prosimy o przykład wraz ze wskazaniem skutków w podatku dochodowym oraz VAT. »

Czy przekazywanie wizytówek z logo firmy podlega VAT

Aktualizacja: 31.05.2006

Czy druk wizytówek z logo firmy powoduje obowiązek opodatkowania tych czynności? Czy należy wystawić fakturę wewnętrzną i odprowadzić VAT należny od ich przekazania? »

Jak ująć w księgach rachunkowych dopłaty zwrotne

Aktualizacja: 31.05.2006

W umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnicy przewidzieli możliwość wnoszenia dopłat bez konieczności zmiany umowy spółki. Dopłaty te, zgodnie z postanowieniami umowy, mogą być zwracane. Jak należy ująć w księgach rachunkowych operacje gospodarcze związane z wpłatą i zwrotem dopłat? »

Wynagrodzenie po zmarłym pracowniku a zaliczka na podatek dochodowy

Aktualizacja: 30.05.2006

Nasz zakład pracy wypłacił spadkobiercom wynagrodzenie zmarłego pracownika na podstawie prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Czy od tego wynagrodzenia powinniśmy naliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy? »

Kiedy rozliczyć fakturę za usługi telekomunikacyjne

Aktualizacja: 30.05.2006

Otrzymałem fakturę za usługę telekomunikacyjną wystawioną 14 maja 2006 r., z terminem płatności 28 maja 2006 r. Czy mogę rozliczyć taką fakturę tylko w deklaracji za maj? Czy jeżeli nie rozliczę tej faktury w deklaracji majowej, mogę to zrobić w deklaracji za czerwiec? »

Czy przekazanie zbędnego środka trwałego należy traktować jako darowiznę

Aktualizacja: 29.05.2006

Spółka z o.o. chciałaby przekazać nieodpłatnie innej spółce z o.o. środki trwałe, których ze względu na zmianę profilu produkcji nie będzie już używać. Czy takie nieodpłatne przekazanie należy traktować jako darowiznę? »

Kiedy możliwa jest ponowna kontrola

Aktualizacja: 29.05.2006

Prowadzę własną firmę, stosunkowo niedawno była u mnie prowadzona kontrola podatkowa, która zakończyła się wydaniem ostatecznej decyzji. Teraz znowu przyszedł do mnie kontroler z upoważnieniem do ponownej kontroli. Nie wiem, jaka jest podstawa takiego działania, przecież przepisy zakazują ponownego jej wszczęcia. Czy mogę żądać przerwania tej kontroli? »

Zasady zaokrąglania podatków lokalnych

Aktualizacja: 26.05.2006

W jaki sposób należy zaokrąglać raty podatków pobieranych przez jednostki samorządu terytorialnego? »

Czy transakcja udokumentowana fakturą VAT musi być ewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej

Aktualizacja: 26.05.2006

Czy każdorazowe dokumentowanie sprzedaży usługi (modernizacji sprzętu AGD) wykonywanej przez czynnego podatnika VAT na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej fakturami VAT zwolni podatnika z obowiązku posiadania kasy fiskalnej? Działalność rozpoczynamy od maja 2006 r. »

Jak należy zaewidencjonować wypłatę dywidendy

Aktualizacja: 25.05.2006

Jesteśmy spółką z o.o. Zgromadzenie wspólników planuje podjąć uchwałę o przeznaczeniu zysku za 2005 r. na wypłatę dywidendy. Jak należy ująć wypłatę dywidendy w księgach rachunkowych oraz w jakim terminie i w jakiej wysokości odprowadzić podatek dochodowy? »

Jak amortyzować środek trwały przydatny przedsiębiorcy sezonowo

Aktualizacja: 25.05.2006

Jak amortyzować środek trwały wykorzystywany sezonowo? Czy amortyzacja w takim przypadku trwa tylko przez okres rzeczywistego wykorzystywania środka trwałego (np. 4 miesiące w roku)? »

Jak ewidencjonować, wyceniać i amortyzować inwentarz żywy

Aktualizacja: 24.05.2006

Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o rachunkowości zaliczony do środków trwałych inwentarz żywy podlega amortyzacji. Jaką należy zastosować stawkę amortyzacyjną w przypadku konia, jeżeli jego wartość jest wyższa niż 3500 zł? W jaki sposób należy zaewidencjonować w księgach rachunkowych przyjście na świat źrebaka? Zaznaczam, że posiadana przez nas klacz została zakwalifikowana jako środek trwały. »

Czy można przechowywać kopie faktur w formie zapisu elektronicznego

Aktualizacja: 24.05.2006

Gmina zakupiła przenośne urządzenie do drukowania faktur. Urządzenie to drukuje tylko oryginał faktury, który otrzymuje nabywca. Kopie faktur można następnie przegrać na komputer stacjonarny i wydrukować lub przechowywać w formie zapisu elektronicznego. Czy kopie faktur mogą być przechowywane tylko w formie zapisu elektronicznego, czy też istnieje obowiązek przechowywania ich jako dokumentu papierowego? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Rostworowska

Specjalista ds. obsługi klientów biznesowych z sektora finansowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »