| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć przyjęcie towarów w komis od unijnego kontrahenta

Jak rozliczyć przyjęcie towarów w komis od unijnego kontrahenta

Hurtownia płytek ceramicznych współpracuje z dostawcą z UE. Dostawca ten proponuje dostawę płytek na zasadzie komisu, tzn. towar zostanie dostarczony wcześniej, a faktura zostanie wystawiona w momencie zakupu danej partii przez klienta hurtowni. Jak traktować taką sprzedaż ze strony dostawcy z UE i jak rozliczać to w VAT? Firma prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.


Jeśli chodzi o księgowanie otrzymania towarów w komis w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, to nie ma potrzeby dokonywania takich zapisów. Zasady prowadzenia tej księgi określa rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, którego przepisy nie przewidują obowiązku księgowania towarów przyjmowanych w komis.

Wniosek ten potwierdzają organy podatkowe w udzielanych przez siebie wyjaśnieniach (por. przykładowo postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lublinie z 16 września 2005 r., nr PDI-415/1/100/WŁ/18/05). Księgowaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów podlega dopiero uzyskiwana przez hurtownię prowizja z tytułu sprzedaży oddanych w komis płytek (tj. przychód hurtowni).
 

WAŻNE!

Nie ma obowiązku księgowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów towarów przyjmowanych w komis. Księgowaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów podlega dopiero uzyskiwana prowizja z tytułu sprzedaży.

Decyzja o przyjęciu otrzymywanych przez komis płytek na stan magazynowy należy do hurtowni. Przepisy prawa podatkowego nie przewidują obowiązku prowadzenia takiego rodzaju ewidencji, a w konsekwencji nie określają, jakie towary powinny być przyjmowane na stan magazynowy podatników. A zatem hurtownia może, lecz nie musi, przyjąć przedmiotowe płytki na swój stan magazynowy.
 


• art. 7 ust. 1 pkt 3 i 4, art. 9 ust. 1, art. 20 ust. 6 i 7, art. 30 ust. 1 oraz art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
• art. 5(4)(c) VI Dyrektywy Rady z 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstwa państw członkowskich dotyczącego podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: jednolita podstawa opodatkowania (77/388/EWG)
• rozporządzenie Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807
 

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK