| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć przyjęcie towarów w komis od unijnego kontrahenta

Jak rozliczyć przyjęcie towarów w komis od unijnego kontrahenta

Hurtownia płytek ceramicznych współpracuje z dostawcą z UE. Dostawca ten proponuje dostawę płytek na zasadzie komisu, tzn. towar zostanie dostarczony wcześniej, a faktura zostanie wystawiona w momencie zakupu danej partii przez klienta hurtowni. Jak traktować taką sprzedaż ze strony dostawcy z UE i jak rozliczać to w VAT? Firma prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.


Jeśli chodzi o księgowanie otrzymania towarów w komis w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, to nie ma potrzeby dokonywania takich zapisów. Zasady prowadzenia tej księgi określa rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, którego przepisy nie przewidują obowiązku księgowania towarów przyjmowanych w komis.

Wniosek ten potwierdzają organy podatkowe w udzielanych przez siebie wyjaśnieniach (por. przykładowo postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lublinie z 16 września 2005 r., nr PDI-415/1/100/WŁ/18/05). Księgowaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów podlega dopiero uzyskiwana przez hurtownię prowizja z tytułu sprzedaży oddanych w komis płytek (tj. przychód hurtowni).
 

WAŻNE!

Nie ma obowiązku księgowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów towarów przyjmowanych w komis. Księgowaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów podlega dopiero uzyskiwana prowizja z tytułu sprzedaży.

Decyzja o przyjęciu otrzymywanych przez komis płytek na stan magazynowy należy do hurtowni. Przepisy prawa podatkowego nie przewidują obowiązku prowadzenia takiego rodzaju ewidencji, a w konsekwencji nie określają, jakie towary powinny być przyjmowane na stan magazynowy podatników. A zatem hurtownia może, lecz nie musi, przyjąć przedmiotowe płytki na swój stan magazynowy.
 


• art. 7 ust. 1 pkt 3 i 4, art. 9 ust. 1, art. 20 ust. 6 i 7, art. 30 ust. 1 oraz art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
• art. 5(4)(c) VI Dyrektywy Rady z 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstwa państw członkowskich dotyczącego podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: jednolita podstawa opodatkowania (77/388/EWG)
• rozporządzenie Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807
 

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »