| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy darowizna pieniężna na rzecz szpitala jest kosztem

Czy darowizna pieniężna na rzecz szpitala jest kosztem

Jesteśmy spółką z o.o. Przekazaliśmy darowiznę w formie świadczenia pieniężnego na rzecz szpitala. Czy taka darowizna może zostać uznana za koszt uzyskania przychodu naszej spółki?


Rozpatrując kwestię możliwości odliczenia przekazanej darowizny w zeznaniu rocznym, należy zwrócić uwagę, że od 1 stycznia 2007 r. na podstawie znowelizowanych przepisów odliczeniu podlegają darowizny przekazane nie tylko organizacjom, o których mowa w polskiej ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Od tej daty odliczeniu podlegają również darowizny przekazane równoważnym organizacjom, określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego, obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Odliczenie będzie oczywiście możliwe po spełnieniu warunków określonych w ustawie.

Dotychczasowe brzmienie przepisów wykluczało odliczenie darowizny przekazanej na rzecz jednostek niepodlegających polskiemu ustawodawstwu. Świadczy o tym treść interpretacji o zakresie stosowania prawa podatkowego z 29 kwietnia 2005 r., nr 1435/DP1/423-30/ /05/MGA. Jego autor, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, stwierdził w nim wprost, że:

Stosownie do treści art. 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2003 r. Nr 96, poz. 837) działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie. Organizacjami pozarządowymi są niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, i niedziałające w celu osiągnięcia zysku - osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej, utworzone na podstawie przepisów ustawy, w tym fundacje i stowarzyszenia, z zastrzeżeniem art. 4 tej ustawy.

Podmiot prowadzący działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na rzecz którego przekazywana jest darowizna podlegająca odliczeniu od dochodu, nie musi posiadać statusu organizacji pożytku publicznego. Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie ma zastosowanie do jednostek podlegających ustawodawstwu polskiemu. Wobec powyższego darowizna przekazana na rzecz szpitali psychiatrycznych na Ukrainie nie jest dla podatnika kosztem uzyskania przychodów, nie obniża też podstawy opodatkowania.

Podstawa prawna:
• art. 16 ust. 1 pkt 14, art. 18 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1589

Anna Welsyng
doradca podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK