| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy darowizna pieniężna na rzecz szpitala jest kosztem

Czy darowizna pieniężna na rzecz szpitala jest kosztem

Jesteśmy spółką z o.o. Przekazaliśmy darowiznę w formie świadczenia pieniężnego na rzecz szpitala. Czy taka darowizna może zostać uznana za koszt uzyskania przychodu naszej spółki?


RADA

Nie. Dokonana darowizna nie może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów spółki. Została z nich wyłączona na mocy art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jeśli zostaną spełnione warunki określone w tej ustawie, to będzie możliwe jej odliczenie od podstawy opodatkowania w zeznaniu rocznym.

UZASADNIENIE

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Nieodpłatność darowizny oznacza, że darczyńca nie otrzymuje żadnych rekompensat ani wzajemnych świadczeń.

Z pytania wynika, że spółka przekazała na rzecz szpitala określoną sumę pieniężną. Ponieważ nie uzyskała w zamian żadnego świadczenia wzajemnego, należy uznać, że przysporzenie to ma charakter jednostronny. Tym samym spełnia kryteria uznania go za darowiznę w znaczeniu art. 888 Kodeksu cywilnego.

Darowizny zostały jednak wyłączone z kosztów uzyskania przychodu. Stanowi o tym wprost art. 16 ust. 1 pkt 14 updop. Określone w tym przepisie wyjątki od tej reguły nie mają zastosowania w omawianym przypadku. Dlatego przekazanej na rzecz szpitala kwoty spółka nie będzie mogła uwzględnić w bieżącym rozliczeniu poprzez zaliczenie jej do kosztów podatkowych.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Darowizna nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Została bowiem wprost z nich wyłączona decyzją ustawodawcy.
Nie oznacza to jednak, że uwzględnienie przekazanej kwoty w rozliczeniach podatkowych spółki nie będzie w ogóle możliwe. Jeśli obdarowany szpital jest placówką niepubliczną spełniającą kryteria uznania jej za organizację pozarządową, wymienioną w art. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, to spółka będzie mogła obniżyć o wartość przekazanego świadczenia podstawę opodatkowania w zeznaniu rocznym. Darowizna ta w takiej sytuacji będzie bowiem spełniać warunki określone w art. 18 ust. 1 pkt 1 updop. Odliczenie z tego tytułu nie będzie mogło jednak przekroczyć ustawowego limitu wynoszącego 10% uzyskanego dochodu.

Jeżeli natomiast szpital jest placówką publiczną (samodzielnym publicznym ZOZ), to odliczenie darowizny w zeznaniu rocznym nie będzie możliwe. Samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej są zaliczane do sektora finansów publicznych na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 7 ustawy o finansach publicznych. Darowizny na rzecz jednostek tego sektora nie podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »