| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można zmienić dotychczasową stawkę amortyzacji

Czy można zmienić dotychczasową stawkę amortyzacji

Analizując stopień wykorzystania posiadanych przez nas środków trwałych stwierdziliśmy, iż część maszyn produkcyjnych będzie używana dłużej niż planowaliśmy, inne zaś, w wyniku bardzo intensywnej eksploatacji, krócej. Czy w związku z tym możemy zmienić dotychczas ustalone stawki amortyzacyjne?


Przepisy ustawy o rachunkowości oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zezwalają na zmianę zastosowanych stawek amortyzacyjnych.


Z art. 32 ustawy o rachunkowości wynika, iż na dzień przyjęcia środka trwałego do używania należy ustalić okres lub stawkę i metodę jego amortyzacji uwzględniając przy tym okres jego ekonomicznej użyteczności. Na okres ekonomicznej użyteczności może wpływać m.in. liczba zmian, na których pracuje środek trwały, tempo postępu techniczno-ekonomicznego, wydajność środka trwałego, ograniczenia czasu użytkowania oraz przewidywana przy likwidacji cena sprzedaży netto istotnej pozostałości środka trwałego. Podkreślić należy, iż poprawność zastosowanych okresów i stawek amortyzacyjnych musi być przez jednostkę okresowo weryfikowana. W przypadku składników majątku, gdzie stawka nie odzwierciedla ekonomicznego zużycia majątku oraz ekonomicznego okresu użytkowania, powinna nastąpić w kolejnych latach obrotowych stosowna korekta odpisów amortyzacyjnych. Jednostka nie może zmienić stawki amortyzacyjnej w dowolnym momencie - na podstawie przepisów o rachunkowości nową stawkę stosuje się począwszy od następnego roku obrotowego.


Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 16i wskazuje, że odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w wykazie stawek amortyzacyjnych. Są to stawki maksymalne uznawane przez organy podatkowe za koszt uzyskania przychodu. W przypadku jednak, gdy maszyny i urządzenia używane są bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagają szczególnej sprawności technicznej, istnieje możliwość zastosowania współczynników podwyższających nie większych niż 1,4. W razie wystąpienia bądź ustania warunków uzasadniających podwyższenie stawek, ulegają one podwyższeniu lub obniżeniu od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające te zmiany.


Możliwość obniżenia stawek amortyzacyjnych wynikających z wykazu stawek amortyzacyjnych przewiduje art. 16i ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Przepisy tej ustawy nie wymieniają natomiast przyczyn, z których wynika możliwość obniżenia raz przyjętej stawki amortyzacyjnej. Nie znajdziemy też wartości, stawki ani dolnego limitu ograniczenia. Wnioskować więc należy, że w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnik ma prawo obniżyć zastosowaną stawkę amortyzacyjną o taką wielkość, jaką uzna za stosowną, biorąc pod uwagę przewidywany okres ekonomicznego wykorzystania danego środka trwałego w przyszłości. Równocześnie jednak, zarówno w ujęciu bilansowym, jak i podatkowym nie można zmieniać metody amortyzacji ustalonej na moment przyjęcia środka trwałego do użytkowania.


Podstawa prawna:

l Art. 32 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

l Art. 16i ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).


Dariusz Leśniewski
biegły rewident

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »