| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wartość zużytych materiałów można wliczyć w cenę usługi

Czy wartość zużytych materiałów można wliczyć w cenę usługi

Czy wartość zużytych materiałów przy wymianie okien powinna być składnikiem ceny świadczonej usługi i podlegać w całości opodatkowaniu 7-proc. stawką VAT?


Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie z 14 lipca 2006 r. Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim (USIII/406-42/06) czytamy: „Pojęcie "montaż" oznacza dokonanie określonych czynności z wykorzystaniem (zużyciem, użyciem) określonych towarów. W podstawie opodatkowania robót polegających na montażu okien i drzwi przez ich producenta należy zatem uwzględnić również wartość montowanych towarów zgodnie z postanowieniami art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Jeżeli jednak w fakturze zostaną wyodrębnione materiały, robocizna, transport, to do każdej pozycji tej faktury należy zastosować właściwą stawkę podatku od towarów i usług”.

Z pytania nie wynika, o jakie materiały konkretnie chodzi. Jeżeli firma zużywa do ich montażu inne materiały, takie jak np. śruby, kleje itp., to z pewnością ich wartość może wliczyć do wartości świadczonej usługi. Jeżeli natomiast pytanie dotyczy wartości montowanych okien, to należy postąpić zgodnie z zawartą umową.
Firma, chcąc mieć pewność co do prawidłowości zastosowania w tym przypadku obniżonej stawki 7%, może wystąpić do swojego urzędu skarbowego o wydanie w tej sprawie interpretacji, przedstawiając szczegółowo zakres wykonywanej usługi i rodzaj zużywanych materiałów. Należy zwrócić uwagę, że w dalszym ciągu nie wszystkie urzędy skarbowe podzielają przedstawiony sposób postępowania, co potwierdzają opinie publikowane na stronach internetowych Ministerstwa Finansów na indywidualne pytania podatników. Jest to w dużej mierze zależne od konkretnej sytuacji.

Podstawa prawna:
- art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
- § 5 ust. 1 (w zw. z poz. 19 zał. nr 1) rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 172, poz. 1235

Mariusz Darecki
ekspert w zakresie VAT
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zentel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK