| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wartość zużytych materiałów można wliczyć w cenę usługi

Czy wartość zużytych materiałów można wliczyć w cenę usługi

Czy wartość zużytych materiałów przy wymianie okien powinna być składnikiem ceny świadczonej usługi i podlegać w całości opodatkowaniu 7-proc. stawką VAT?


RADA

Sposób rozliczenia będzie uzależniony od postanowień umowy. Gdy będzie z niej wynikać świadczenie usług, to całość obrotu można opodatkować stawką 7% (w tym materiały).

UZASADNIENIE

Problem przedstawiony w pytaniu jest kontrowersyjny w zakresie opodatkowania VAT.

Roboty budowlano-montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą korzystają do końca 2007 r. z obniżonej do 7% stawki VAT (art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT). Jednocześnie sprzedaż materiałów budowlanych podlega opodatkowaniu stawką 22%.

Zarówno organy podatkowe, jak i sądy zajmowały w tej sprawie sprzeczne stanowiska. Część z nich reprezentowała pogląd, że montaż okien przez ich producentów należy traktować jak dostawę tych okien i stosować do ich opodatkowania stawkę 22%. Jeżeli natomiast okna były montowane przez inne podmioty i przedmiotem ich (lub podwykonawcy) świadczenia głównego było świadczenie usług montażu, do którego zużywały one materiały, to nie ma przeszkód, aby montaż okien wraz z użytymi do tego celu materiałami dokumentować jako świadczenie usług i stosować przy ich opodatkowaniu stawkę VAT 7% od całości.

Od 15 lutego 2005 r. na mocy wprowadzonych zmian do załącznika nr 1 do rozporządzenia w sprawie wykonania ustawy o VAT stawka 7% ma zastosowanie również do montażu okien i drzwi dokonywanych przez ich producentów w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Wprowadzona regulacja nie rozwiązuje jednak w sposób jednoznaczny, jak rozliczyć świadczenie usługi wymiany okien przez inne podmioty.

W przedstawionej sytuacji decydujące znaczenie ma treść zawartej między stronami umowy cywilnej, w której strony określają, co jest przedmiotem umowy sprzedaży. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest usługa w zakresie robót budowlano-montażowych, polegająca na wymianie okien budynkach mieszkalnych, to do całej wartości usługi można zastosować stawkę opodatkowania 7%. Nie ma wtedy konieczności wyodrębniania z niej poszczególnych elementów kosztowych, tj. transportu, wartości okien i innych materiałów.

Jeżeli natomiast umowa zakłada dwie czynności: dostawę towaru (okna) i usługę ich montażu, to opodatkowaniu stawką 7% będzie podlegać tylko usługa, dostawa okien zaś - stawką 22%. Podobnie będzie, jeżeli przedmiotem sprzedaży jest dostawa okien, a w ich cenie zawarta jest również wartość usługi montażu. Wówczas cała transakcja powinna być opodatkowana stawką VAT właściwą dla dostawy okien.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK