| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy odsetki stanowią koszt finansowy

Czy odsetki stanowią koszt finansowy

W naszej firmie została przeprowadzona kontrola przez izbę celną. Decyzja, którą otrzymaliśmy, dotyczy 2002 roku. Na jej podstawie musimy zapłacić: cło - 2000 zł, VAT 500 zł, akcyzę 100 zł oraz odsetki w wysokości 800 zł. Razem 3400 zł. Jak powinniśmy te wartości zaksięgować? Czy odsetki będą stanowiły koszt finansowy?

 

Tak. Wynik z operacji finansowych stanowi różnicę między przychodami finansowymi, a kosztami finansowymi, w szczególności z tytułu odsetek, strat ze zbycia inwestycji, aktualizacji wartości inwestycji, nadwyżki ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi, z wyjątkiem odsetek, prowizji, dodatnich i ujemnych różnic kursowych. W związku z tym odsetki budżetowe zalicza się do kosztów finansowych.

Aby prawidłowo zaksięgować powyższe operacje, należałoby przyjąć założenie, że spółka otrzymała decyzję z Izby Celnej po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok 2002. W związku z tym zgodnie z art. 54 ust. 1 i 2 ustawy o rachunkowości, jeżeli jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na sprawozdanie finansowe po zatwierdzeniu tego sprawozdania, to ich skutki ujmuje w księgach rachunkowych roku obrotowego, w którym informacje te otrzymała. Zatem zaszłości dotyczące lat ubiegłych powinny być ujęte w księgach na bieżąco.


W oparciu o art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości zaległości w podatku celnym i akcyzowym powinny być zaliczone do pozostałych kosztów operacyjnych, ponieważ nie są bezpośrednio związane z bieżącą działalnością jednostki. Gdyby decyzja z izby celnej dotyczyła bieżącego roku obrotowego, wartość obciążeń o charakterze publicznoprawnym zwiększyłaby cenę nabycia składnika aktywów (Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne"/Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne z urzędem celnym").


Zgodnie z art. 86 ust. 2 i art. 37 ust. 2 ustawy o VAT podatek wynikający z decyzji stanowi podatek naliczony, który możemy odliczyć w miesiącu otrzymania decyzji lub następnym. Księgowanie w tej sytuacji wygląda następująco: Wn konto 22 "VAT naliczony i jego rozliczenie" / Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne z urzędem celnym".


Odsetki od zaległości podatkowych
powinny obciążać konto kosztów finansowych. W świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 16 ust. 1 pkt 21 odsetki te nie stanowią kosztów uzyskania przychodu (Wn konto 75-1 "Koszty finansowe"/Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne z urzędem celnym").


Podstawa prawna:

- Art. 42 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).


Anna Płachetka

menedżer w Departamencie Rachunkowości, HLB Frąckowiak i Wspólnicy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK