| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak liczyć przychód zobowiązujący do przejścia z pkpir na pełne księgi rachunkowe

Jak liczyć przychód zobowiązujący do przejścia z pkpir na pełne księgi rachunkowe

W bieżącym roku prawdopodobnie przekroczę „przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych”, zobowiązujące mnie do stosowania ustawy o rachunkowości. Czy przy ustaleniu tych przychodów muszę uwzględniać przychody ze sprzedaży majątku trwałego, wartości niematerialnych i prawnych oraz przychody z umorzonych zobowiązań?


Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest „dobrowolne” rozpoczęcie (od pierwszego dnia następnego roku kalendarzowego) prowadzenia ksiąg rachunkowych. Nie jest to sprzeczne z ustawą o rachunkowości, gdyż dopuszcza ona możliwość prowadzenia ksiąg rachunkowych także wtedy, gdy przychody netto za rok poprzedni są niższe od równowartości 800 000 euro.

Przykład

Spółka jawna prowadząca pkpir w 2006 r. zrealizowała przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych w wysokości 3 000 000 zł. W tym czasie zostały także zrealizowane przychody ze sprzedaży środka trwałego w wysokości 150 000 zł oraz zostały umorzone zobowiązania handlowe na kwotę 100 000 zł. Zrealizowane przychody „rachunkowe” są niższe od kwoty 3 186 800 zł (800 000 euro przeliczone według kursu euro z 29 września 2006 r., który był równy 3,9835 zł - tabela kursów średnich NBP, nr 190/A/NBP/2006). Przychody „podatkowe” są wyższe od kwoty granicznej i wynoszą 3 250 000 zł. W związku z tym od 1 stycznia 2007 r. jednostka jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Nieotwarcie ksiąg rachunkowych w omawianej sytuacji nie powoduje odpowiedzialności karnej wynikającej z art. 77 ustawy o rachunkowości. Należy jednak wiedzieć, że kontynuowanie prowadzenia w dalszym ciągu księgi przychodów i rozchodów - mimo że pozwala na to ustawa o rachunkowości - mogłoby narazić podatnika na zarzut nieposiadania dokumentacji podatkowej, wymaganej przepisami ustawy o podatku dochodowym, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Dodatkowym kuriozum omawianej sytuacji jest fakt, że nie dość, iż przedsiębiorca zobowiązany jest do dobrowolnego prowadzenia ksiąg rachunkowych, to zgodnie z ustawą o rachunkowości firma będzie musiała zawiadomić o tym swój urząd skarbowy (art. 2 ust. 2), choć taki obowiązek (w omawianej sytuacji) nie ciąży na podatniku w świetle przepisów podatkowych.

- art. 2 ust. 1 pkt 2, art. 2 ust. 2, art. 77 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 1546; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 157, poz. 1119
- art. 14 i 24a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 183, poz. 1354

Paweł Muż
ekonomista, księgowy
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »