| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć podatek, jeżeli deklaracja została złożona po terminie

Czy można odliczyć podatek, jeżeli deklaracja została złożona po terminie

Księgowość firmy prowadzona jest przez biuro rachunkowe, które jednocześnie składa wszystkie deklaracje. Deklaracja za listopad 2006 r. została złożona dopiero 4 stycznia 2007 r. z winy pracownika biura. Podatek należy wynikający z deklaracji w wysokości 26 890 zł zapłaciliśmy jednak w terminie.


Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ustawie, może dokonać tego odliczenia w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Należy również wspomnieć o bardzo ważnym przepisie, a mianowicie art. 86 ust. 13 ustawy o VAT. Wynika z niego, że jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach wskazanych w ustawie o VAT, może obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.
 

WAŻNE!
Podatnik ma prawo dokonać odliczenia podatku naliczonego, jeśli nie zrobił tego we wskazanych podstawowych terminach ustawowych, poprzez sporządzenie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. Musi to jednak zrobić nie później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Zatem nie mają Państwo podstaw do jakichkolwiek obaw. Prawo do odliczenia podatku nie wygasło z powodu niezachowania terminu ustawowego do złożenia deklaracji, tym bardziej, że deklaracja ostatecznie została złożona nie np. w ciągu 2 miesięcy po terminie, lecz w ciągu kilku dni. Nie jest to bardzo odległy okres czasu. Można zatem liczyć na wyrozumiałość urzędu skarbowego. Podatek wynikający z deklaracji opłacili Państwo w terminie. Żadne odsetki od zaległości nie zostaną wam naliczone.

Mogą się Państwo ewentualnie spodziewać sankcji z k.k.s. za nieterminowe złożenie deklaracji, ale być może urząd skarbowy odniesie się do tego jednorazowego faktu z wyrozumiałością.

Reasumując, należy stwierdzić, że podatnik ma prawo dokonać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony również w ramach deklaracji złożonej z uchybieniem terminu. Przy czym uprawnienie to jest ograniczone terminem pięcioletnim oraz momentem wszczęcia przez właściwy organ postępowania podatkowego lub kontrolnego w celu określenia wymiaru podatku za dany okres rozliczeniowy.
 

Podstawa prawna:
- art. 86 ust. 1, art. 86 ust. 10, art. 86 ust. 11 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Aldona Meller
ekspert w zakresie VAT

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK