| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć podatek, jeżeli deklaracja została złożona po terminie

Czy można odliczyć podatek, jeżeli deklaracja została złożona po terminie

Księgowość firmy prowadzona jest przez biuro rachunkowe, które jednocześnie składa wszystkie deklaracje. Deklaracja za listopad 2006 r. została złożona dopiero 4 stycznia 2007 r. z winy pracownika biura. Podatek należy wynikający z deklaracji w wysokości 26 890 zł zapłaciliśmy jednak w terminie.

Pracownik biura twierdzi, że nie będziemy mieli żadnych nieprzyjemności ze strony urzędu skarbowego, ale my mamy wątpliwości, czy deklaracja złożona po terminie nie powoduje utraty prawa do odliczenia VAT naliczonego za ten miesiąc.

RADA

Deklaracja złożona po termie ustawowym nie powoduje utraty prawa do odliczenia VAT naliczonego za ten miesiąc. Tym bardziej, że podatek należny wynikający z deklaracji za listopad wpłacili Państwo w terminie. Żadne odsetki wam zatem nie grożą. Nie jest to bardzo odległy termin. Być może urząd skarbowy nawet nie nałoży Państwu sankcji z k.k.s. za złożenie deklaracji po terminie.

UZASADNIENIE

Z treści pytania wynika, że podatnik, a raczej upoważniony do tego pracownik biura rachunkowego, złożył deklarację podatkową VAT-7 za listopad 2006 r. po ustawowym terminie. Powinien to zrobić do 27 grudnia, ze względu na dni wolne od pracy, a zrobił to dopiero 4 stycznia. Ponadto w deklaracji złożonej po terminie odliczył podatek naliczony. Sam podatnik jednak w terminie wpłacił kwotę podatku wynikającą z rozliczenia zawartego w tej deklaracji.

Mimo niezachowania terminu ustawowego podatnik nie utracił prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony za dany miesiąc.

Ustawodawca wyraźnie wskazuje, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje:
- w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny;
- w przypadkach, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 4 - w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca;
- w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy - w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności;
- w przypadku dokonania spisu z natury określonego w art. 113 ust. 5 i 7 - nie później niż w rozliczeniu za okres, w którym dokonano tego spisu;
- w przypadku stosowania w imporcie towarów procedury uproszczonej, polegającej na wpisie do rejestru, zgodnie z przepisami celnymi - za okres rozliczeniowy, w którym podatnik dokonał wpisu do rejestru; obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wykazanego w tym rejestrze.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

LingoLab.pl

Internetowa Szkoła Językowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK