| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Korzystniejsze zasady wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego

Korzystniejsze zasady wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego

Prowadzę fundację uprawnioną do otrzymania 1% podatku należnego, o który podatnicy mogą pomniejszyć wpłatę podatku na rzecz fiskusa. Czy w 2005 r. będziemy mogli otrzymywać wpłaty z tego tytułu w ciągu całego roku (np. w czerwcu lub w sierpniu), czy dopiero od 1 stycznia 2006 r.?

W celu polepszenia płynności m.in. organizacji pożytku publicznego parlamentarzyści uchwalili, by wpłaty dające prawo do pomniejszenia należnego podatku o 1% można było dokonywać już od maja do końca roku i dodatkowo do końca kwietnia roku następnego. Tak więc podatnik będzie mógł dokonać takiej wpłaty w dowolnym terminie, począwszy od 1 maja 2005 r., pomimo że nie będzie znał wysokości podatku należnego za cały 2005 r.
 
Podatek dochodowy wynikający z zeznania rocznego zmniejsza się, jeżeli podatnik dokonał darowizny pieniężnej, zwanej „wpłatą”, na rzecz organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego. Wpłata ta jest podstawą zmniejszenia podatku należnego fiskusowi o 1%. Wartość 1% pozostała bez zmian. Tak więc pominięte zostały argumenty o podwyższeniu kwot, które Polacy mogą przekazywać organizacjom pożytku publicznego w ramach obciążeń publicznoprawnych. Kwotę zmniejszenia zaokrąglać się jednak będzie do pełnych dziesiątek groszy w dół – obecnie grosze się obcina.
Zmniejszenie obejmuje wpłaty dokonane od 1 maja do 31 grudnia roku podatkowego oraz od 1 stycznia do dnia złożenia zeznania za rok podatkowy, nie później jednak niż do upływu terminu określonego dla złożenia tego zeznania.
Zmiana ta ma na celu polepszenie płynności organizacji pożytku publicznego, gdyż obecnie rozliczając się za 2004 r. w celu pomniejszenia kwot przekazywanych fiskusowi uwzględniać można jedynie wpłaty w okresie od 1 stycznia 2005 r. do 30 kwietnia 2005 r. W 2004 r. w okresie maj–grudzień organizacje pożytku publicznego pozbawione były możliwości finansowania swojej działalności z tego źródła.
W 2005 r. przepisy o przekazaniu 1% należnego fiskusowi podatku otrzymają nowe brzmienie. Możliwa jest taka interpretacja nowych przepisów, że decyzja o przekazaniu równowartości 1% podatku należnego fiskusowi będzie możliwa dopiero w rozliczeniu za 2005 r., począwszy od 1 maja 2005 r. do końca kwietnia 2006 r. Dlatego posłowie wprowadzili przy okazji nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepis przejściowy. Na jego mocy podatnikom, którzy w terminie od 1 stycznia 2005 r. do dnia złożenia zeznania podatkowego za 2004 r., nie później jednak niż do 30 kwietnia 2005 r., dokonają wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego, działającej na podstawie ustawy z działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, przysługuje prawo do pomniejszenia należnego podatku dochodowego za 2004 r. wynikającego z zeznania rocznego.
W przypadku zwrotu dokonanej wpłaty, organizacja pożytku publicznego jest obowiązana przekazać urzędowi skarbowemu informację o zwróconej podatnikowi kwocie wpłaty, w terminie miesiąca od dnia dokonania zwrotu.
Tomasz Król
Podstawa prawna
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135)


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

iBHP Sp. z o.o.

ekspert z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK