| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Działalność statutowa a rejestracja w KRS i urzędzie skarbowym

Działalność statutowa a rejestracja w KRS i urzędzie skarbowym

Czy fundacja, której celem statutowym jest organizowanie rehabilitacji dzieci i młodzieży cierpiących na wady narządów ruchu oraz zapobieganie patologiom zdrowotnym i społecznym dzieci i młodzieży nimi zagrożonych, może skorzystać ze zwolnienia podatkowego i nie składać deklaracji CIT-2?

Natomiast o tym, kiedy podatnik może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku składania miesięcznych deklaracji na podatek dochodowy od osób prawnych (CIT-2), stanowi art. 25 ust. 5 w związku z ust. 4 updop. Na podstawie tego przepisu podatnik, który złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w formie pisemnej oświadczenie, że jest podatnikiem, o którym mowa w art. 17 ust. 1 updop, oraz:
• nie osiąga dochodów z tytułu działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych w handlu tymi wyrobami (z wyjątkiem jednostek naukowych i badawczo rozwojowych uzyskujących dochody z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego),
przeznacza dochód wyłącznie na cele statutowe lub inne określone w art. 17 ust. 1, ust. 1b, 1e i 1f updop, uprawniające do zwolnienia z podatku (w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodu), korzysta ze zwolnienia z obowiązku składania miesięcznych deklaracji (wzór CIT-2).
Jeżeli Państwa fundacja przeznacza dochód wyłącznie na cele statutowe i są to jedynie te cele, które zostały wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz w statucie fundacji, to może złożyć oświadczenie i skorzystać ze zwolnienia z obowiązku składania CIT-2.
UWAGA!
Jeżeli część dochodów przeznaczona jest na działalność gospodarczą, to fundacja nie będzie mogła skorzystać z tego zwolnienia.
Jak rozumiem, Państwa dochody są przeznaczone wyłącznie na działalność statutową, dlatego nie odprowadzacie Państwo podatku dochodowego od osób prawnych, a jedynie składacie deklarację CIT-2. Dokonane zgłoszenie było więc słuszne. Na dodatek teraz mogą Państwo złożyć oświadczenie i nie składać deklaracji CIT-2.
Natomiast odnośnie do zgłoszenia w KRS, należy się odwołać do przepisów ustawy o fundacjach. I tak, zgodnie z art. 7 tej ustawy – fundacje podlegają obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. A obowiązek ten dotyczy zarówno fundacji, które prowadzą jedynie działalność statutową, jak i fundacji prowadzących działalność gospodarczą. Ponadto fundacje nie korzystają z podmiotowego zwolnienia z podatku VAT.
Barbara Szymańska
Podstawy prawne
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135)
• ustawa z 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (j.t. Dz.U. z 1991 r. Nr 46, poz. 203; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 162, poz. 1568)


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Zygmunt

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK