| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Działalność statutowa a rejestracja w KRS i urzędzie skarbowym

Działalność statutowa a rejestracja w KRS i urzędzie skarbowym

Czy fundacja, której celem statutowym jest organizowanie rehabilitacji dzieci i młodzieży cierpiących na wady narządów ruchu oraz zapobieganie patologiom zdrowotnym i społecznym dzieci i młodzieży nimi zagrożonych, może skorzystać ze zwolnienia podatkowego i nie składać deklaracji CIT-2?

Natomiast o tym, kiedy podatnik może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku składania miesięcznych deklaracji na podatek dochodowy od osób prawnych (CIT-2), stanowi art. 25 ust. 5 w związku z ust. 4 updop. Na podstawie tego przepisu podatnik, który złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w formie pisemnej oświadczenie, że jest podatnikiem, o którym mowa w art. 17 ust. 1 updop, oraz:
• nie osiąga dochodów z tytułu działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych w handlu tymi wyrobami (z wyjątkiem jednostek naukowych i badawczo rozwojowych uzyskujących dochody z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego),
przeznacza dochód wyłącznie na cele statutowe lub inne określone w art. 17 ust. 1, ust. 1b, 1e i 1f updop, uprawniające do zwolnienia z podatku (w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodu), korzysta ze zwolnienia z obowiązku składania miesięcznych deklaracji (wzór CIT-2).
Jeżeli Państwa fundacja przeznacza dochód wyłącznie na cele statutowe i są to jedynie te cele, które zostały wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz w statucie fundacji, to może złożyć oświadczenie i skorzystać ze zwolnienia z obowiązku składania CIT-2.
UWAGA!
Jeżeli część dochodów przeznaczona jest na działalność gospodarczą, to fundacja nie będzie mogła skorzystać z tego zwolnienia.
Jak rozumiem, Państwa dochody są przeznaczone wyłącznie na działalność statutową, dlatego nie odprowadzacie Państwo podatku dochodowego od osób prawnych, a jedynie składacie deklarację CIT-2. Dokonane zgłoszenie było więc słuszne. Na dodatek teraz mogą Państwo złożyć oświadczenie i nie składać deklaracji CIT-2.
Natomiast odnośnie do zgłoszenia w KRS, należy się odwołać do przepisów ustawy o fundacjach. I tak, zgodnie z art. 7 tej ustawy – fundacje podlegają obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. A obowiązek ten dotyczy zarówno fundacji, które prowadzą jedynie działalność statutową, jak i fundacji prowadzących działalność gospodarczą. Ponadto fundacje nie korzystają z podmiotowego zwolnienia z podatku VAT.
Barbara Szymańska
Podstawy prawne
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135)
• ustawa z 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (j.t. Dz.U. z 1991 r. Nr 46, poz. 203; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 162, poz. 1568)


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Goc

Dyrektor Handlowy w firmie Janpol

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »