| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Działalność statutowa a rejestracja w KRS i urzędzie skarbowym

Działalność statutowa a rejestracja w KRS i urzędzie skarbowym

Czy fundacja, której celem statutowym jest organizowanie rehabilitacji dzieci i młodzieży cierpiących na wady narządów ruchu oraz zapobieganie patologiom zdrowotnym i społecznym dzieci i młodzieży nimi zagrożonych, może skorzystać ze zwolnienia podatkowego i nie składać deklaracji CIT-2?

Czy fundacja, której celem statutowym jest organizowanie rehabilitacji dzieci i młodzieży cierpiących na wady narządów ruchu oraz zapobieganie patologiom zdrowotnym i społecznym dzieci i młodzieży nimi zagrożonych, może – powołując się na art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – skorzystać ze zwolnienia podatkowego i nie składać deklaracji CIT-2 (fundacja osiąga także dochody z organizowania imprez dla dzieci – zimowiska, zielone szkoły itp. – a także z lekcji jazdy konnej)?
Dochody z wymienionej działalności, po odjęciu kosztów wydatkowanych na ich organizację, są przeznaczone na cele statutowe. Fundacja ta została już wpisana w KRS do rejestru stowarzyszeń, a także do rejestru przedsiębiorców z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz składała deklaracje CIT-2.
Zastanawiam się, czy zgłoszenie to było potrzebne oraz jakie czynności obecnie trzeba wykonać w KRS i US (jeżeli było niepotrzebne), aby to zmienić?

Skoro Państwa dochody są przeznaczone wyłącznie na działalność statutową, to nie odprowadzacie Państwo podatku dochodowego od osób prawnych, a jedynie składacie deklarację CIT-2. Dokonane zgłoszenie było więc słuszne. Ponadto teraz mogą Państwo złożyć oświadczenie i nie składać deklaracji CIT-2.
uzasadnienie
Według ogólnej reguły, wolne od podatku są dochody podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego – w części przeznaczonej na te cele. W związku z tym dochody przeznaczone na rehabilitację dzieci i młodzieży cierpiących na wady narządów ruchu, a także na zapobieganie patologiom zdrowotnym i społecznym dzieci i młodzieży – jeżeli stanowią jednocześnie działalność określoną w statucie fundacji – niewątpliwie podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych.
Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą i dochody z tej działalności mogą podlegać zwolnieniu z podatku dochodowego, jeżeli zostaną następnie przeznaczone na cele, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 updop.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Bławicka

Konsultant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK