| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak na dzień bilansowy wykazać weksel obcy

Jak na dzień bilansowy wykazać weksel obcy

Spółka w ramach zapłaty za dostarczony towar otrzymała od kontrahenta weksel. Nie został on jednak wykupiony w terminie, dlatego spółka przekazała go do protestu. W jaki sposób ująć wymienione operacje w księgach rachunkowych?

 


rada

 


Odmowa wykupienia weksla w terminie i związana z tym konieczność przekazania go do protestu uzasadnia objęcie weksla pełnym odpisem aktualizującym jego wartość. Księgowania tego odpisu dokonuje się w ciężar kosztów finansowych. W efekcie dokonanej aktualizacji wartość bilansowa weksla będzie zerowa, nie będzie on więc widoczny w sporządzonym na koniec roku bilansie.


uzasadnienie


Weksel (sporządzony w formie przewidzianej przez ustawę z 28 kwietnia 1936 r. - Prawo wekslowe) jest dokumentem coraz częściej stosowanym do rozliczeń między kontrahentami. Z pewnością ma na to wpływ niewątpliwa zaleta tego dokumentu, jaka wynika z tzw. rygoru wekslowego, tj. możliwości szybkiego i skutecznego egzekwowania zapłaty w razie niewywiązywania się dłużnika z tego obowiązku.


W sytuacji odmowy terminowego wykupu weksla wierzyciel może skorzystać z postępowania w tzw. trybie nakazowym. Sąd wydaje wówczas nakaz zapłaty, bez przeprowadzania rozprawy, w oparciu o złożony pozew z dołączonym wekslem. Nakaz ten ma moc tytułu wykonawczego - nie wymaga zwracania się do sądu o nadanie klauzuli wykonalności.


W sporządzonym bilansie weksle stanowią element krótkoterminowych aktywów finansowych. Dalszego podziału dokonuje się w zależności od terminu ich płatności.


WAŻNE!

Weksle, których termin zapłaty nie przekracza 3 miesięcy, wykazuje się w aktywach bilansu w pozycji B.III.1.c: Krótkoterminowe aktywa finansowe: środki pieniężne i inne aktywa pieniężne - inne środki pieniężne.

Weksle, których termin płatności wykracza poza 3 miesiące od dnia ich wystawienia, wykazuje się w aktywach bilansu w pozycji B.III.1.c - inne aktywa pieniężne.


W omawianym przypadku spółka ma jednak problemy z wyegzekwowaniem od kontrahenta kwoty wynikającej z otrzymanego weksla.


Odmowa wykupu weksla w ustalonym terminie może oznaczać, iż istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontrolowany przez jednostkę składnik aktywów nie przyniesie w przyszłości w znaczącej części lub w całości przewidywanych korzyści ekonomicznych. Zgodnie z art. 28 ust. 7 ustawy o rachunkowości uzasadnia to dokonanie odpisu aktualizującego wartość tego składnika aktywów.


Decyzję o ewentualnej konieczności objęcia wartości weksla odpisem aktualizującym spółka każdorazowo podejmuje w oparciu o posiadane informacje dotyczące sytuacji dłużnika i przyczyn niewykupienia przez niego weksla w terminie.


Jeżeli w ocenie spółki odzyskanie sumy wekslowej jest zagrożone, to wówczas, w efekcie dokonanego odpisu, wartość bilansowa weksla będzie równa 0 i nie będzie on widoczny w bilansie spółki.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK