| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak na dzień bilansowy wykazać weksel obcy

Jak na dzień bilansowy wykazać weksel obcy

Spółka w ramach zapłaty za dostarczony towar otrzymała od kontrahenta weksel. Nie został on jednak wykupiony w terminie, dlatego spółka przekazała go do protestu. W jaki sposób ująć wymienione operacje w księgach rachunkowych?

 


rada

 


Odmowa wykupienia weksla w terminie i związana z tym konieczność przekazania go do protestu uzasadnia objęcie weksla pełnym odpisem aktualizującym jego wartość. Księgowania tego odpisu dokonuje się w ciężar kosztów finansowych. W efekcie dokonanej aktualizacji wartość bilansowa weksla będzie zerowa, nie będzie on więc widoczny w sporządzonym na koniec roku bilansie.


uzasadnienie


Weksel (sporządzony w formie przewidzianej przez ustawę z 28 kwietnia 1936 r. - Prawo wekslowe) jest dokumentem coraz częściej stosowanym do rozliczeń między kontrahentami. Z pewnością ma na to wpływ niewątpliwa zaleta tego dokumentu, jaka wynika z tzw. rygoru wekslowego, tj. możliwości szybkiego i skutecznego egzekwowania zapłaty w razie niewywiązywania się dłużnika z tego obowiązku.


W sytuacji odmowy terminowego wykupu weksla wierzyciel może skorzystać z postępowania w tzw. trybie nakazowym. Sąd wydaje wówczas nakaz zapłaty, bez przeprowadzania rozprawy, w oparciu o złożony pozew z dołączonym wekslem. Nakaz ten ma moc tytułu wykonawczego - nie wymaga zwracania się do sądu o nadanie klauzuli wykonalności.


W sporządzonym bilansie weksle stanowią element krótkoterminowych aktywów finansowych. Dalszego podziału dokonuje się w zależności od terminu ich płatności.


WAŻNE!

Weksle, których termin zapłaty nie przekracza 3 miesięcy, wykazuje się w aktywach bilansu w pozycji B.III.1.c: Krótkoterminowe aktywa finansowe: środki pieniężne i inne aktywa pieniężne - inne środki pieniężne.

Weksle, których termin płatności wykracza poza 3 miesiące od dnia ich wystawienia, wykazuje się w aktywach bilansu w pozycji B.III.1.c - inne aktywa pieniężne.


W omawianym przypadku spółka ma jednak problemy z wyegzekwowaniem od kontrahenta kwoty wynikającej z otrzymanego weksla.


Odmowa wykupu weksla w ustalonym terminie może oznaczać, iż istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontrolowany przez jednostkę składnik aktywów nie przyniesie w przyszłości w znaczącej części lub w całości przewidywanych korzyści ekonomicznych. Zgodnie z art. 28 ust. 7 ustawy o rachunkowości uzasadnia to dokonanie odpisu aktualizującego wartość tego składnika aktywów.


Decyzję o ewentualnej konieczności objęcia wartości weksla odpisem aktualizującym spółka każdorazowo podejmuje w oparciu o posiadane informacje dotyczące sytuacji dłużnika i przyczyn niewykupienia przez niego weksla w terminie.


Jeżeli w ocenie spółki odzyskanie sumy wekslowej jest zagrożone, to wówczas, w efekcie dokonanego odpisu, wartość bilansowa weksla będzie równa 0 i nie będzie on widoczny w bilansie spółki.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK