| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Księgowanie ujawnionych niedoborów kasowych

Księgowanie ujawnionych niedoborów kasowych

W naszej organizacji przeprowadzaliśmy inwentaryzację. W jej trakcie wyszły na jaw niedobory w kasie stowarzyszenia. Jak należy zaksięgować ujawnione niedobory kasowe?

Sposób księgowania ujawnionych niedoborów kasowych uzależniony jest od tego, czy niedobór ten zostanie uznany za niezawiniony, czy też zawiniony przez osobę materialnie odpowiedzialną. Przykłady księgowań prezentujemy w uzasadnieniu.
 
W sytuacji gdy przeprowadzona inwentaryzacja stwierdzi występowanie niedoboru gotówki w kasie, komisja przeprowadzająca kontrolę kasy sporządza protokół, który należy zaksięgować:
Wn konto „Pozostałe rozrachunki” (w analityce „Rozliczenie niedoborów”),
Ma konto „Kasa”.
W wyniku takiego księgowania następuje doprowadzenie salda konta „Kasa” do stanu gotówki w kasie potwierdzonego spisem z natury.
Jeżeli w wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego kierownik jednostki uzna, że niedobór gotówki w kasie jest niezawiniony przez kasjera, wystawia decyzję, na podstawie której dokonuje się księgowania:
Wn konto „Pozostałe koszty operacyjne”,
Ma konto „Pozostałe rozrachunki” (w analityce „Rozliczenie niedoborów”).
W przypadku natomiast, gdy kierownik jednostki uzna, że niedobór jest zawiniony przez osobę materialnie odpowiedzialną, decyzja taka podlega księgowaniu:
Wn konto „Pozostałe rozrachunki z pracownikami” (w analityce „Konto imienne osoby materialnie odpowiedzialnej),
Ma konto „Pozostałe rozrachunki” (w analityce „Rozliczenie niedoborów”).
Jeśli osoba materialnie odpowiedzialna uzna decyzję kierownika i wyrazi zgodę na pokrycie niedoboru, dalsze księgowania mogą przebiegać następująco:
1) Potrącenie całej kwoty niedoboru z wynagrodzenia (na liście płac), na podstawie zgody potwierdzonej na piśmie przez pracownika:
Wn konto „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń” (w analityce „Konto imienne pracownika”),
Ma konto „Pozostałe rozrachunki z pracownikami” (w analityce „Konto imienne osoby materialnie odpowiedzialnej”), lub
2) wpłata gotówki do kasy przez pracownika odpowiedzialnego (potwierdzona dowodem kasowym KP)
Wn konto „Kasa”,
Ma konto „Pozostałe rozrachunki z pracownikami” (w analityce „Konto imienne osoby materialnie odpowiedzialnej”).
Halina Kędziora
doradca podatkowy
Podstawa prawna
• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 213, poz. 2155)


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kosakowska

Adwokat w Kancelarii Raczkowski Paruch.. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego na Uniwersytecie Warszawskim. Posiada kilkuletnie doświadczenie w obsłudze przedsiębiorców m.in. z branży farmaceutycznej, doradztwa personalnego oraz osób fizycznych w zakresie indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, w szczególności w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, prowadzeniem postępowań związanych z mobbingiem i dyskryminacją w zatrudnieniu. Autorka kilkudziesięciu artykułów z zakresu prawa pracy. W latach 2012-2016 pracowała w departamencie prawa pracy jednej w warszawskich kancelarii prawnych, gdzie zajmowała się prawem pracy oraz sprawami związanymi z ochroną danych osobowych pracowników.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK