| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy zakup używanego samochodu ciężarowego w innym kraju UE stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru

Czy zakup używanego samochodu ciężarowego w innym kraju UE stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru

Kupiłam w Niemczech używany samochód ciężarowy. Na dokumentach zakupu jest NIP sprzedawcy. Tłumacz przysięgły przetłumaczył ten dokument jako umowę sprzedaży. W umowie tej określona jest kwota netto, 16% VAT i kwota brutto.


Przyjęcie takiego założenia oznaczałoby również, że obowiązek podatkowy powstał 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy samochodu na Pani rzecz (art. 20 ust. 5 ustawy).

Jeśli chodzi o ujęcie takiego nabycia w informacji podsumowującej, to pozostaje ująć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów bez podawania numeru VAT kontrahenta. Lepiej ująć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów bez podawania numeru VAT kontrahenta, niż ujmować takie nabycie z podaniem błędnego numeru VAT UE.

W takim przypadku złożenie informacji VAT-23 oraz uzyskanie na jej podstawie zaświadczenia VAT-25 było jak najbardziej prawidłowe. Jeśli chodzi o uiszczony podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia przedmiotowego samochodu, to podatek ten przede wszystkim powinien zostać wykazany w poz. 39 deklaracji VAT-7/7K złożonej za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy. W ramach tej samej deklaracji podatek ten może zostać potraktowany jako podatek naliczony i odliczony (w części D.2 deklaracji VAT-7/VAT-7K).
 

WAŻNE!
Uiszczony podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu należy wykazać w poz. 39 deklaracji VAT-7/7K złożonej za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy.

W żadnym razie zakupu samochodu nie należy rozliczać jako dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca. Aby dostawa taka wystąpiła, samochód musiałby być kupiony w Polsce. Tylko wówczas bowiem miejsce dokonania dostawy towarów znajdowałoby się w Polsce. Jest to warunek wystąpienia dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.

Nie można natomiast wykluczyć, że nie jest spełniony jeden (lub więcej) z wymienionych powyżej warunków wystąpienia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (np. niemiecki sprzedawca samochodu nie był podatnikiem VAT), a w konsekwencji zakup przedmiotowego samochodu nie stanowił dla Pani wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W takim wypadku należałoby skorygować deklarację VAT-7/VAT-7 z wykazanym wewnątrzwspólnotowym nabyciem samochodu. Następnie musiałaby Pani wystąpić o stwierdzenie nadpłaty podatku z tytułu tego wewnątrzwspólnotowego nabycia, gdyż został on wpłacony nienależnie, oraz złożyć wniosek VAT-24 w celu uzyskania nowego zaświadczenia VAT-25 (potwierdzającego nie uiszczenie VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lecz brak obowiązku uiszczenia takiego podatku).
 

Podstawa prawna:
- art. 5 ust. 1 pkt 4, art. 9-12, art. 20 ust. 5, art. 86 ust. 2 pkt 4 oraz art. 105 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Maria Sieńko

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »