| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy zakup używanego samochodu ciężarowego w innym kraju UE stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru

Czy zakup używanego samochodu ciężarowego w innym kraju UE stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru

Kupiłam w Niemczech używany samochód ciężarowy. Na dokumentach zakupu jest NIP sprzedawcy. Tłumacz przysięgły przetłumaczył ten dokument jako umowę sprzedaży. W umowie tej określona jest kwota netto, 16% VAT i kwota brutto.


Jestem czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym dla transakcji unijnych. Czy od takiej transakcji wystąpił obowiązek podatkowy? Czy może powinnam zaksięgować zakup jako dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, i nie robić deklaracji podsumowującej? Niestety, nie mam kontaktu ze sprzedawcą (nie odbiera telefonu) i nie mogę skorygować numeru NIP sprzedawcy. Co z zapłaconym VAT oraz potwierdzającym to VAT-25? Czy w tej sytuacji mogę wykazać w deklaracji VAT-7 zapłacony podatek jako podatek naliczony? Jeśli ww. transakcja ma być potraktowana jako wewnątrzwspólnotowe nabycie, jak wykazać ją w informacji podsumowującej?

RADA

Nabycie przedmiotowego samochodu stanowiło dla Pani wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Opodatkowaniu VAT podlega, między innymi, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju (por. art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług). O tym, kiedy występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, decyduje brzmienie przepisów art. 9-12 ustawy.

Z przepisów tych nie wynika, aby z powodu wystąpienia u polskiego podatnika wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów istotne było podanie przez sprzedawcę prawidłowego numeru VAT UE. Istotne jest natomiast, aby:
1) w wyniku dokonanej dostawy nabyty towar został wysłany lub przetransportowany z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego (art. 9 ust. 1 ustawy);
2) zarówno nabywca, jak i dostawca byli podatnikami VAT (art. 9 ust. 2 ustawy) oraz w stosunku do dostawy towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów występowali w takim charakterze. Nie ma natomiast znaczenia rejestracja VAT UE stron transakcji. Do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów dojść może również, gdy jedna ze stron lub obie strony transakcji nie są zarejestrowane jako podatnicy unijni;
3) nie miało zastosowania jedno z określonych w art. 10 ustawy wyłączeń wystąpienia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Z treści pytania nie wynika jednoznacznie, czy powyższe warunki są spełnione. Tym niemniej najprawdopodobniej tak właśnie jest. Przyjęcie takiego założenia oznaczałoby, że nabycie przedmiotowego samochodu stanowi dla Pani wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Bez znaczenia jest fakt udokumentowania transakcji tylko umową sprzedaży, fakt naliczenia niemieckiego VAT oraz podanie błędnego numeru VAT (a przynajmniej błędnego symbolu kraju; żadne z państw członkowskich nie stosuje bowiem liter EG).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK