| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Reklamowanie sponsora a VAT

Reklamowanie sponsora a VAT

Klub sportowy otrzymał od sponsora środki pieniężne na działalność statutową. W zamian klub umieszcza na boisku planszę reklamującą sponsora. Czy z tytułu otrzymanych środków pieniężnych klub powinien naliczyć i odprowadzić podatek VAT?

Jeśli klub nie korzysta ze zwolnień podmiotowych w podatku VAT, powinien naliczyć i odprowadzić VAT od czynności płatnego reklamowania firmy sponsora.
 
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT rozumie się każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
W związku z tym, że opodatkowanym świadczeniem usług jest każda transakcja w ramach działalności gospodarczej, która nie została wymieniona jako dostawa towarów, należy uznać, że reklamowanie sponsora w zamian za otrzymane środki na działalność statutową klubu jest usługą w rozumieniu ustawy o podatku VAT podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednak należy podkreślić, że klub sportowy może korzystać ze zwolnienia podmiotowego określonego w art. 113 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Jeżeli wartość sprzedaży przekroczy w danym roku kwotę 10 000 euro, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.
Halina Kędziora
doradca podatkowy
Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535)


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK