| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaki jest moment uzyskania przychodów z tytułu zwrotu kosztów postępowania sądowego

Jaki jest moment uzyskania przychodów z tytułu zwrotu kosztów postępowania sądowego

Na podstawie wyroku sądowego spółce został przyznany zwrot kosztów postępowania sądowego. Kiedy powinien być on zaliczony do przychodów - w momencie otrzymania wyroku czy otrzymania tego zwrotu? Z uwagi na sytuację dłużnika zwrot taki jest mało prawdopodobny. W urzędzie skarbowym spotkaliśmy się ze stanowiskiem, że powinniśmy wykazać przychód z tego tytułu w momencie otrzymania wyroku.

Spółka powinna zaliczyć ten zwrot do przychodów dopiero w momencie faktycznego otrzymania pieniędzy z tego tytułu na rachunek bankowy. Szczegóły przedstawiam w uzasadnieniu.
Żaden z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop) określających moment powstania przychodu nie odnosi się bezpośrednio do przychodu z tytułu zwrotu kosztów postępowania sądowego. Wyrok sądowy nie jest oczywiście ani fakturą, ani rachunkiem, co jest warunkiem, aby przepis, np. art. 12 ust. 3a updop, mógł mieć zastosowanie. Również przepisy art. 12 ust. 3c updop określające moment powstania przychodu z tytułu umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, jak też art. 12 ust. 3d ustawy określający moment powstania przychodu w przypadku rozliczeń, np. z tytułu dostaw mediów, nie mają zastosowania do przychodów z tytułu zasądzonego zwrotu kosztów postępowania sądowego. W związku z tym za przychód z tego tytułu należy uznać otrzymane pieniądze na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 updop.
O prawidłowości tej wykładni świadczy również art. 12 ust. 4 pkt 6a updop, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się zwróconych innych wydatków, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. A zatem odpowiednio przychodem są zwrócone (a nie zasądzone) wydatki zaliczone uprzednio do kosztów uzyskania przychodów. Oznacza to, że w przypadku gdy spółka zaliczała do kosztów podatkowych wydatki związane z postępowaniem sądowym, dopiero ich faktyczny (a nie zasądzony) zwrot będzie przychodem.
Niestety, nieraz spotykane jest odmienne stanowisko organów podatkowych.
• art. 12 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135
Krzysztof Lis
specjalista w zakresie podatku dochodowego


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »