| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy odszkodowanie dla pracownika może stanowić koszt uzyskania przychodu

Czy odszkodowanie dla pracownika może stanowić koszt uzyskania przychodu

Na skutek wyroku sądu pracy spółka z o.o. ma obowiązek wypłacenia pracownikowi odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę. Czy takie odszkodowanie może być kosztem uzyskania przychodów w spółce?

Odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę nie zostało wymienione jako wydatek niestanowiący kosztów uzyskania przychodu, będzie zatem stanowić dla spółki koszt podatkowy.
Niewątpliwie odszkodowanie wypłacone pracownikowi z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania z nim umowy o pracę należy uznać za wydatki związane z funkcjonowaniem spółki. Obowiązek ich poniesienia wynika bowiem z wyroku sądowego i w przypadku niezastosowania się do niego spółka narażona byłaby na negatywne skutki, np. w postaci egzekucji należności z tego tytułu czy odsetek za zwłokę. W działalności gospodarczej nie można również ustrzec się od uniknięcia pewnych błędnych działań, co nie oznacza, że wydatki będące ich skutkiem nie mogą być zaliczone do kosztów podatkowych. Wszystko to pod warunkiem, że nie są one ujęte w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów zawartym w art. 16 ust. 1 updop.
W katalogu tym jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodu wymieniono:
• jednorazowe odszkodowania z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w wysokości określonej przez właściwego ministra oraz dodatkową składkę ubezpieczeniową w przypadku stwierdzenia pogorszenia warunków pracy (art. 16 ust. 1 pkt 16 updop),
• kary, opłaty i odszkodowania oraz odsetki od tych zobowiązań z tytułu niewykonania nakazów właściwych organów nadzoru i kontroli dotyczących uchybień w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 16 ust. 1 pkt 19 lit. b) updop).
A zatem skoro odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę nie zostało wymienione jako wydatek niestanowiący kosztów uzyskania przychodu w art. 16 ust. 1 updop, to należy uznać, że stanowi ono koszt podatkowy. Wydatki z tego tytułu powinny być zaliczone w koszty podatkowe w momencie ich poniesienia, tj. wypłaty odszkodowania. Nie było bowiem możliwe zarachowanie tego wydatku w roku podatkowym, w którym nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę.
• art. 16 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135
Krzysztof Lis
specjalista w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »