| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć nabycie paliwa za granicą

Jak rozliczyć nabycie paliwa za granicą

Świadczę usługi transportu na zlecenie polskiego przedsiębiorcy do krajów UE i trzecich. Poza granicami kupuję paliwo na paragony. Rozliczam się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jestem podatnikiem VAT. Euro kupuję w kantorach. Czy powinnam rozliczać różnice kursowe? Według jakiego kursu wyceniać zakupione paliwo? Czy naliczać VAT od tych zakupów?

Nie powstają u Pani różnice kursowe. Nie ma również konieczności naliczania podatku VAT od paliwa zakupionego za granicą.
 
Zasady rozliczania kosztów ponoszonych w walutach zagranicznych określa art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl tego przepisu koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Oznacza to, że z punktu widzenia rozliczenia wydatków jako kosztów uzyskania przychodów nie ma znaczenia faktyczna kwota, jaką zapłacił za daną walutę podatnik, lecz kurs Narodowego Banku Polskiego.
W myśl dalszej części omawianego przepisu, jeżeli koszty są wyrażone w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.
Wymieniony przepis reguluje rozliczanie tzw. różnic kursowych. Należy jednak zauważyć, że przepis ten ma zastosowanie jedynie w sytuacjach, gdy dzień zarachowania kosztów różni się od dnia ich faktycznej zapłaty. Mając na uwadze, iż zapisów w księdze przychodów i rozchodów dokonuje się w dniu poniesienia wydatku (§ 17 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów) należy uznać, że w omawianym przypadku różnice kursowe u podatników prowadzących te księgi nie powstają. Ewentualne powstanie różnic kursowych mogłoby zachodzić jedynie wtedy, gdyby podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów rozliczał koszty według zasady memoriałowej (art. 22 ust. 6 w zw. z art. 22 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Odnośnie do pytania o naliczenie VAT należy wskazać, że nie ma takiej potrzeby. Zużycie paliwa nabytego za granicą nie wiąże się z zaistnieniem jakiejkolwiek czynności opodatkowanej na terytorium Polski. Jeśli natomiast chodzi o przywożone z zagranicy paliwo w zbiornikach standardowych lub przenośnych do zużycia w pojazdach, to fakt ten stanowi:
• import paliwa – jeśli jest ono przywożone z państw trzecich,
• wewnątrzwspólnotowe nabycie paliwa – jeśli jest przywożone z państw członkowskich.
W obu przypadkach czynności te są zwolnione od podatku. Stosowne zwolnienie wynika z:
– art. 77 ustawy o podatku od towarów i usług – w przypadku importu,
– art. 44 pkt 2 w zw. z art. 77 ustawy – w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia.
• art. 22 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135
• rozporządzenie Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 224, poz. 2226
• art. 44 pkt 2 w zw. z art. 77 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magda Stawska

Magda Stawska posiada 20letnie doświadczenie zawodowe w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim. Doświadczenie zawodowe obejmuje pracę w strukturach pionu zasobów ludzkich, jak i pionu ryzyka, zdobywane w Polsce i zagranicą (Austria, Niemcy, Anglia, region Europy Środkowo-Wschodniej). Posiada doświadczenie w różnych branżach, jak bankowość, usługi finansowe, ubezpieczenie, farmacja, telekomunikacja, energetyka, FMCG, produkcja. Kluczowe obszary ekspertyzy to zarządzane zmianą, diagnoza kultury organizacyjnej, projektowanie programów rozwojowych, zarządzanie wiedzą, rozwój kapitału ludzkiego. Specjalistka w dziedzinie międzykulturowych aspektów zarządzania zespołami i wielonarodowych aspektów organizacji. Pasjonatka innowacyjnych rozwiązań́, nowoczesnych technologii i startupów. Mentorka wydarzeń zorientowanych na rozwój innowacyjności i budowanie zespołów (Dragon’s Dean, Warsaw StartUpWeekend) Monitoruje trendy na rynku pracy i wyzwania człowieka w związku z rozwojem nowoczesnych technologii. Autorka programu mentoringu kariery zawodowej Start w Przyszłość́ (StartUpYourFuture) i książki „Alchemia Kariery Kobiety. Daj sobie drugą szansę!” (Wydawnictwo Poltext) Inicjatywy autorskie dedykowane na rzecz aktywizacji kobiet społeczności StartUpWoman w ramach przedsiębiorczości stylu życia i przedsiębiorczości hybrydowej. Założycielka think tanka Start w Przyszłość #StartUpYourFuture. Współuczestniczyła w powstawaniu książki autorstwa Tim Clarka i Bruce Hazen) Business Models For Teams (Penguin Ramdom Hous) Doktorantka zarządzania na Akademii Leona Koźmińskiego. Prowadzi badania nad kulturą organizacyjną w polskich instytucjach kultury. Certyfikowana assessor CAACDC (IES) i praktyk Business Model You.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK