| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy korzystanie z usług zagranicznego tłumacza powoduje powstanie obowiązku podatkowego z tytułu importu usług

Czy korzystanie z usług zagranicznego tłumacza powoduje powstanie obowiązku podatkowego z tytułu importu usług

Nasza firma otrzymała od kontrahenta węgierskiego rachunek za tłumaczenie rozmów z naszymi przedstawicielami dokonane na terenie Węgier. W treści rachunku opisują transakcję jako usługę wykonaną za maj, czerwiec, lipiec br. Rachunek został wystawiony z datą wrześniową. Pragnę nadmienić, że my jesteśmy podatnikiem VAT czynnym, a kontrahent węgierski też podał swój NIP...

Nasza firma otrzymała od kontrahenta węgierskiego rachunek za tłumaczenie rozmów z naszymi przedstawicielami dokonane na terenie Węgier. W treści rachunku opisują transakcję jako usługę wykonaną za maj, czerwiec, lipiec br. Rachunek został wystawiony z datą wrześniową. Pragnę nadmienić, że my jesteśmy podatnikiem VAT czynnym, a kontrahent węgierski też podał swój NIP.
1) Jak należy potraktować tę usługę? 2) Czy w świetle obowiązującej nowej ustawy o VAT nie jest wymagane wystawienie faktury VAT, jeśli wartość netto nie przekracza 6,00 zł?
RADA
Ad 1. Ta czynność to import usług i należy wystawić fakturę VAT wewnętrzną.
Ad 2. Jeśli kwota netto na fakturze VAT nie przekracza 6,00 zł, to nie ma obowiązku wykazywania podatku VAT na fakturze.
 
W przypadku gdy usługi tłumaczeń są świadczone na rzecz podatników VAT mających siedzibę na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę – krajem opodatkowania świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę. Jeżeli nabywcą usługi jest polski podatnik, to ma on obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej z tytułu importu usług.
Przepisy obowiązujące do 30 kwietnia 2004 r. nie stanowiły, że do kwoty 6,00 zł nie wystawia się faktury VAT, lecz że w przypadku tej kwoty nie ma obowiązku wyszczególniać na fakturze VAT kwot podatku, czyli wszystkie inne elementy faktury powinny być uwzględnione. Od 1 maja 2004 r. ten przepis nadal obowiązuje.
• art. 27 ust. 3 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
• § 35 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym – Dz.U. Nr 27, poz. 268; ost.zm. Dz.U. Nr 224, poz. 2277
• § 12 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 971
Barbara Pyzel
st. specjalista ds. podatków w Spółce „System Rewident”


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »