| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy korzystanie z usług zagranicznego tłumacza powoduje powstanie obowiązku podatkowego z tytułu importu usług

Czy korzystanie z usług zagranicznego tłumacza powoduje powstanie obowiązku podatkowego z tytułu importu usług

Nasza firma otrzymała od kontrahenta węgierskiego rachunek za tłumaczenie rozmów z naszymi przedstawicielami dokonane na terenie Węgier. W treści rachunku opisują transakcję jako usługę wykonaną za maj, czerwiec, lipiec br. Rachunek został wystawiony z datą wrześniową. Pragnę nadmienić, że my jesteśmy podatnikiem VAT czynnym, a kontrahent węgierski też podał swój NIP...

Nasza firma otrzymała od kontrahenta węgierskiego rachunek za tłumaczenie rozmów z naszymi przedstawicielami dokonane na terenie Węgier. W treści rachunku opisują transakcję jako usługę wykonaną za maj, czerwiec, lipiec br. Rachunek został wystawiony z datą wrześniową. Pragnę nadmienić, że my jesteśmy podatnikiem VAT czynnym, a kontrahent węgierski też podał swój NIP.
1) Jak należy potraktować tę usługę? 2) Czy w świetle obowiązującej nowej ustawy o VAT nie jest wymagane wystawienie faktury VAT, jeśli wartość netto nie przekracza 6,00 zł?
RADA
Ad 1. Ta czynność to import usług i należy wystawić fakturę VAT wewnętrzną.
Ad 2. Jeśli kwota netto na fakturze VAT nie przekracza 6,00 zł, to nie ma obowiązku wykazywania podatku VAT na fakturze.
 
W przypadku gdy usługi tłumaczeń są świadczone na rzecz podatników VAT mających siedzibę na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę – krajem opodatkowania świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę. Jeżeli nabywcą usługi jest polski podatnik, to ma on obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej z tytułu importu usług.
Przepisy obowiązujące do 30 kwietnia 2004 r. nie stanowiły, że do kwoty 6,00 zł nie wystawia się faktury VAT, lecz że w przypadku tej kwoty nie ma obowiązku wyszczególniać na fakturze VAT kwot podatku, czyli wszystkie inne elementy faktury powinny być uwzględnione. Od 1 maja 2004 r. ten przepis nadal obowiązuje.
• art. 27 ust. 3 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
• § 35 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym – Dz.U. Nr 27, poz. 268; ost.zm. Dz.U. Nr 224, poz. 2277
• § 12 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 971
Barbara Pyzel
st. specjalista ds. podatków w Spółce „System Rewident”


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK