| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Gdzie należy zapłacić VAT od montażu urządzenia

Gdzie należy zapłacić VAT od montażu urządzenia

Spółka z o.o. podpisała kontrakt z firmą niemiecką na wykonanie montażu urządzenia, które firma niemiecka sprzedaje innemu polskiemu kontrahentowi. Wykonanie montażu przez spółkę nastąpi na terytorium Polski. Czy sprzedaż tej usługi firmie niemieckiej jest traktowana jako sprzedaż krajowa i opodatkowana na zasadach ogólnych? Czy zaliczka wpłacona przez firmę niemiecką również podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych?

W sprawie rozliczenia zaliczki uiszczonej przez nabywcę usługi należy stwierdzić, iż zgodnie z unormowaniami przewidzianymi w ustawie o podatku od towarów i usług w art. 19 ust. 11, obowiązek podatkowy powstaje w przypadku otrzymania części należności przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi, także z chwilą otrzymania tej części należności (w szczególności przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty). W tej sytuacji polski usługodawca powinien wystawić fakturę na otrzymaną kwotę zaliczki nie później niż 7 dnia od dnia, w którym otrzymał zaliczkę, z zastosowaniem krajowej stawki podatkowej i rozliczyć VAT od otrzymanej zaliczki na zasadach ogólnych.
• art. 27 ust. 1, art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d), art. 28 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
• § 17 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 971
Izabella Mazurek
prawnik


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mrugas

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »