| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Gdzie należy zapłacić VAT od montażu urządzenia

Gdzie należy zapłacić VAT od montażu urządzenia

Spółka z o.o. podpisała kontrakt z firmą niemiecką na wykonanie montażu urządzenia, które firma niemiecka sprzedaje innemu polskiemu kontrahentowi. Wykonanie montażu przez spółkę nastąpi na terytorium Polski. Czy sprzedaż tej usługi firmie niemieckiej jest traktowana jako sprzedaż krajowa i opodatkowana na zasadach ogólnych? Czy zaliczka wpłacona przez firmę niemiecką również podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych?

Miejscem świadczenia wymienionej usługi jest Polska, a zatem zastosowanie będą miały krajowe przepisy dotyczące rozliczenia VAT. Usługodawca powinien w tym przypadku wystawić fakturę z krajową stawką podatku przewidzianą dla takich usług (22%). Odnośnie do rozliczenia zaliczki uiszczonej przez nabywcę usługi należy wystawić fakturę na otrzymaną kwotę zaliczki nie później niż 7 dnia od dnia, w którym polski usługodawca ją otrzymał. Należy zastosować krajową stawkę podatkową i rozliczyć VAT od otrzymanej zaliczki na zasadach ogólnych.
 
Montaż urządzeń w opisanym przypadku stanowi najprawdopodobniej usługę na ruchomym majątku rzeczowym. Dla określenia prawidłowej metody rozliczenia tej transakcji podstawowe znaczenie ma ustalenie miejsca opodatkowania (miejsca świadczenia usługi).
W przypadku usługi na ruchomym majątku rzeczowym ustawodawca wprowadził odmienną regułę, wiążąc miejsce opodatkowania z miejscem faktycznego świadczenia usługi (art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy). Oznacza to, że usługa na ruchomym majątku rzeczowym podlega opodatkowaniu w miejscu jej faktycznego świadczenia – w przedmiotowej sprawie na terytorium Polski. Nie ma przy tym zastosowania kolejne unormowanie przewidziane przez ustawodawcę w odniesieniu do usług na ruchomym majątku rzeczowym w art. 28 ust. 7 ustawy, umożliwiające – w przypadku podania przez nabywcę usługi numeru, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane – rozliczenie usługi na terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer. Jako że urządzenie po wykonaniu na nim usługi nie zostanie wywiezione poza terytorium Polski, nie zostanie spełniona przesłanka niezbędna do zastosowania tego przepisu.
Biorąc to pod uwagę, należy uznać, iż miejscem świadczenia usługi jest Polska, a zatem zastosowanie będą miały krajowe przepisy rozliczenia VAT od tej usługi. Usługodawca powinien w tym przypadku wystawić fakturę z krajową stawką podatku przewidzianą dla takich usług (22%). Nabywcy usługi będzie przysługiwać prawo do wystąpienia z wnioskiem do II Urzędu Skarbowego dla Warszawy-Śródmieścia o zwrot VAT na zasadach przewidzianych w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 23 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz.U. Nr 89, poz. 851).
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ius Cogens

Pomoc prawna z zakresu prawa administracyjnego, cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »