| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak można dokonać zmiany roku podatkowego

Jak można dokonać zmiany roku podatkowego

Spółka rozpoczęła działalność 20 czerwca 2006 r. Jej rok podatkowy trwa od 1 czerwca do 31 maja roku następnego. Zarząd podjął decyzję o zmianie roku podatkowego na pokrywający się z rokiem kalendarzowym.

 

Ważne!
W razie zmiany roku podatkowego pierwszym po zmianie rokiem podatkowym jest okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego.
 

Zawiadomienie, o zmianie roku podatkowego powinno być złożone przez spółkę najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego (tj. do 30 czerwca 2007 r.).

Tylko zmiana zgłoszona w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego (w przypadku spółki do 30 czerwca), może skutkować zmianą długości roku podatkowego. W opisanym przez spółkę stanie faktycznym termin zgłoszenia zmiany roku podatkowego nie spowoduje wydłużenia, ani tym bardziej skrócenia obecnego roku podatkowego spółki. Rok podatkowy skończy się dla spółki 31 maja 2007 r., czyli według dotychczasowych zasad. Natomiast pierwszym rokiem podatkowym po zmianie będzie rok podatkowy trwający od 1 czerwca 2007 r. (tj. od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego) do 31 grudnia 2008 r. (tj. do końca roku podatkowego nowo przyjętego). Oczywiście, jeżeli spółka zawiadomi urząd skarbowy w terminie.

Podsumowując, nie ma możliwości, aby przez złożenie zawiadomienia o zmianie roku podatkowego w grudniu spółka zamknęła (a więc de facto - skróciła) swój rok podatkowy do 31 grudnia 2006 r.

Ustawa nie określa, w jakiej formie należy dokonać zawiadomienia o zmianie roku podatkowego. Można więc przyjąć, że dopuszczalna jest w zasadzie każda forma zawiadomienia, z której dostatecznie jasno wynika wola podatnika przyjęcia innego roku podatkowego niż kalendarzowy. W literaturze i orzecznictwie nie ma żadnych wątpliwości, że złożenie w urzędzie umowy spółki, w której określono rok podatkowy podatnika, spełnia zadość wymaganiom ustawowym.

Przepisy przejściowe

Spółka musi także uwzględnić przepisy przejściowe zawarte w ustawie o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Na ich mocy podatnicy, których rok podatkowy rozpoczął się przed 1 stycznia 2007 r. i zakończy się po tym dniu, stosują do przyjętego przez siebie roku podatkowego ustawę w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. W praktyce oznacza to m.in., że spółka w miesiącach od stycznia do maja 2007 r. (tj. w pozostałych miesiącach roku podatkowego rozpoczętego w czerwcu 2006 r., a przypadających już na okres obowiązywania nowych przepisów) będzie musiała składać miesięczne deklaracje CIT-2 pomimo faktu, że obowiązek ich składania zostanie zniesiony z dniem 1 stycznia 2007 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ManpowerGroup

ManpowerGroup to światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy. Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK