| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć podatek naliczony w związku z zakupami z PFRON

Czy można odliczyć podatek naliczony w związku z zakupami z PFRON

Czy mogę odliczyć VAT od zakupionych środków trwałych finansowanych z PFRON (firma jest Zakładem Pracy Chronionej)?

Niestety, nie jest to możliwe.
 
Środki zakładowego fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (funduszu rehabilitacji) są przeznaczane na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej oraz ubezpieczenie osób niepełnosprawnych, zgodnie z zakładowym regulaminem wykorzystania tych środków (art. 33 ust. 4 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).
Z brzmienia tego przepisu wynika jednoznacznie, że ze środków funduszu finansowane może być jedynie nabycie towarów i usług na rzecz niepełnosprawnych pracowników. Tym samym przy nabyciu tych towarów i usług nigdy nie jest warunkiem, aby nabywane przez podatnika towary i usługi wykorzystywane były do wykonywania czynności opodatkowanych (spełnienie tego warunku jest punktem wyjścia do oceny, czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia – art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Oznacza to, że w związku z nabyciem towarów i usług (w tym środków trwałych) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych podatnikowi nigdy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.
• art. 33 ust. 4 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – Dz.U. Nr 123, poz. 776; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 99, poz. 1001
• art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »