| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak brak wpłaty kaucji gwarancyjnej wpływa na termin zwrotu VAT

Jak brak wpłaty kaucji gwarancyjnej wpływa na termin zwrotu VAT

W listopadzie 2003 r. została zarejestrowana spółka z o.o. zajmująca się wykonywaniem usług transportowych. W tym samym czasie została zgłoszona jako podatnik VAT w urzędzie skarbowym. Pierwszą fakturę wystawiono w kwietniu 2004 r. We wszystkich składanych do tej pory deklaracjach podatnik wykazywał zwrot VAT z tytułu wykonywania usług transportowych poza terytorium kraju - odbiorcą usług są podatnicy podatku od wartości dodanej z Niemiec i Holandii. W deklaracji VAT-7 spółka określa 180-dniowy termin zwrotu podatku.

Dla podatników, którzy rozpoczęli wykonywanie czynności opodatkowanych w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zawiadomienia, o którym mowa w art. 97 ust. 1 ustawy o VAT, i nie złożyli kaucji gwarancyjnej, wydłużony okres zwrotu różnicy podatku trwa przez 12 miesięcznych okresów rozliczeniowych albo 4 kwartalne okresy rozliczeniowe, podczas których podatnik składa deklaracje podatkowe pod warunkiem terminowego rozliczania się z podatków stanowiących dochód budżetu państwa, w tym również jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych.
 
Mechanizm opodatkowania transakcji wewnątrzwspólnotowych powoduje, że faktyczne ich opodatkowanie ma miejsce w państwie, w którym następuje konsumpcja towarów (usług). Równocześnie, stosownie do art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podatnik dokonujący dostawy lub świadczący usługi poza terytorium kraju zachowuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów i usług związanych z dostawami i usługami wykonywanymi poza terytorium Polski. Przepisy ustawy o VAT dla nowo powstałych podatników, jak również dla tych, którzy prowadzą działalność krócej niż 12 miesięcy, a którzy dokonują transakcji wewnątrzwspólnotowych, stwarzają możliwość składania kaucji gwarancyjnych, co umożliwia im uzyskiwanie zwrotu nadwyżki podatku w terminie 60 dni.
Niezłożenie kaucji spowoduje natomiast, że zgodnie z art. 97 ust. 5 ustawy, termin zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 2, 4–6, wydłuży się do 180 dni. Ten stan będzie trwał przez 12 kolejnych miesięcznych okresów rozliczeniowych, ewentualnie przez 4 kwartalne. Dopiero po tym czasie nowy podmiot będzie miał prawo do stosowania zasad i terminów zwrotu różnicy podatku takich jak dla wszystkich podatników. Przepis art. 97 ust. 6 nie odnosi się zatem ani do daty rejestracji podmiotu do celów podatkowych, ani też do daty wystawienia pierwszej faktury. Innymi słowy – zwrot nadwyżki podatku na zasadach ogólnych będzie przysługiwał nowemu podatnikowi, począwszy od 13 kolejnej deklaracji VAT-7, jednak pod warunkiem terminowego regulowania podatków, w tym również jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych.
• art. 86 ust. 8 pkt 1, art. 87 ust. 2, 4–6 i art. 97 ust. 5 i 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Alicja Kurek
konsultant podatkowy „NIP-PL” Sp. z o.o.


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »