| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć podatek naliczony w przypadku niewielkiej sprzedaży zwolnionej

Jak rozliczyć podatek naliczony w przypadku niewielkiej sprzedaży zwolnionej

Zajmujemy się dostawą wody i odprowadzaniem ścieków (stawka VAT 7%). Około cztery razy w roku dokonujemy sprzedaży zwolnionej - są to badania laboratoryjne dla jednostki budżetowej. Dla naszego zakładu badania prowadzimy comiesięcznie, czyli większość zakupów związanych z badaniami laboratoryjnymi jest związana ze sprzedażą opodatkowaną. W jaki sposób powinniśmy odliczać te zakupy, dotyczące np. odczynników czy naprawy wag? W której pozycji wykazać je w deklaracji VAT-7?

Sposób rozliczenia podatku naliczonego został wskazany w uzasadnieniu.
 
W omawianym przypadku podatek podlega odliczeniu w oparciu o przepisy regulujące odliczanie częściowe (art. 90 i 91 ustawy o podatku od towarów i usług). Podstawą dokonywania odliczeń w ciągu danego roku kalendarzowego jest proporcja ustalana jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (przede wszystkim czynności opodatkowanych), w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (przede wszystkim czynności zwolnionych od podatku).
W Państwa przypadku oznacza to, że proporcja będzie ustalana w oparciu o następujący wzór:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

gdzie
P – jest to proporcja, która powinna być stosowana dla odliczeń częściowych,
S – jest to obrót z tytułu dostaw wody oraz odprowadzania ścieków,
B – obrót z tytułu badań laboratoryjnych świadczonych na rzecz jednostki budżetowej.
Szczegółowe zasady obliczania proporcji określają przepisy art. 90 ust. 3–10 ustawy (przy tym przy ustalaniu proporcji za rok 2004 i 2005 należy mieć na uwadze również przepisy art. 163 ustawy).
Należy przypomnieć, że obowiązek częściowego tylko odliczania podatku dotyczy wyłącznie tego podatku, który jest związany z towarami i usługami wykorzystywanymi do wykonywania obu rodzajów czynności (opodatkowanych i zwolnionych). W przypadku nabywania towarów i usług związanych wyłącznie z wykonywaniem czynności opodatkowanych przysługuje Państwu pełne prawo do odliczenia.
Z treści pytania wynika, że zwolnione od podatku badania laboratoryjne są wykonywane jedynie kilka razy w roku. W związku z tym warto zwrócić uwagę na brzmienie art. 90 ust. 10 pkt 1 ustawy, który przewiduje, że w przypadku gdy ustalona proporcja wstępna przekroczyła 98% (co, mając na uwadze, iż proporcję zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej, oznacza proporcję w wysokości 99%), podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego.
Po zakończeniu roku kalendarzowego podatnicy odliczający częściowo podatek mają obowiązek ponownie obliczyć proporcję. Proporcję tę ustala się na podstawie obrotów osiągniętych w zakończonym roku podatkowym (za rok 2004 – za okres maj–grudzień – art. 163 ust. 2 ustawy), stosując odpowiednio przepisy o ustalaniu proporcji wstępnej. Co jednak ważne – przy ustalaniu proporcji ostatecznej nie stosuje się art. 90 ust. 10 ustawy. Oznacza to, że w sytuacji gdy proporcja ostateczna wyniesie u podatnika 99%, ma on obowiązek dokonać korekty podatku w oparciu o taką właśnie proporcję (nie ma możliwości odliczenia podatku w całości).
Odnośnie do pytania o wykazanie powyższych kwot w składanych przez Państwa deklaracjach VAT-7 należy wyjaśnić, iż obowiązujący wzór deklaracji nie przewiduje możliwości ich wykazywania w niej. Obliczona przez podatnika na podstawie stosowanej proporcji kwota podatku odliczonego zwiększa po prostu kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu w poz. 46 deklaracji.
• art. 90, 91 i art. 163 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK