| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć podatek naliczony w przypadku niewielkiej sprzedaży zwolnionej

Jak rozliczyć podatek naliczony w przypadku niewielkiej sprzedaży zwolnionej

Zajmujemy się dostawą wody i odprowadzaniem ścieków (stawka VAT 7%). Około cztery razy w roku dokonujemy sprzedaży zwolnionej - są to badania laboratoryjne dla jednostki budżetowej. Dla naszego zakładu badania prowadzimy comiesięcznie, czyli większość zakupów związanych z badaniami laboratoryjnymi jest związana ze sprzedażą opodatkowaną. W jaki sposób powinniśmy odliczać te zakupy, dotyczące np. odczynników czy naprawy wag? W której pozycji wykazać je w deklaracji VAT-7?

Sposób rozliczenia podatku naliczonego został wskazany w uzasadnieniu.
 
W omawianym przypadku podatek podlega odliczeniu w oparciu o przepisy regulujące odliczanie częściowe (art. 90 i 91 ustawy o podatku od towarów i usług). Podstawą dokonywania odliczeń w ciągu danego roku kalendarzowego jest proporcja ustalana jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (przede wszystkim czynności opodatkowanych), w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (przede wszystkim czynności zwolnionych od podatku).
W Państwa przypadku oznacza to, że proporcja będzie ustalana w oparciu o następujący wzór:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

gdzie
P – jest to proporcja, która powinna być stosowana dla odliczeń częściowych,
S – jest to obrót z tytułu dostaw wody oraz odprowadzania ścieków,
B – obrót z tytułu badań laboratoryjnych świadczonych na rzecz jednostki budżetowej.
Szczegółowe zasady obliczania proporcji określają przepisy art. 90 ust. 3–10 ustawy (przy tym przy ustalaniu proporcji za rok 2004 i 2005 należy mieć na uwadze również przepisy art. 163 ustawy).
Należy przypomnieć, że obowiązek częściowego tylko odliczania podatku dotyczy wyłącznie tego podatku, który jest związany z towarami i usługami wykorzystywanymi do wykonywania obu rodzajów czynności (opodatkowanych i zwolnionych). W przypadku nabywania towarów i usług związanych wyłącznie z wykonywaniem czynności opodatkowanych przysługuje Państwu pełne prawo do odliczenia.
Z treści pytania wynika, że zwolnione od podatku badania laboratoryjne są wykonywane jedynie kilka razy w roku. W związku z tym warto zwrócić uwagę na brzmienie art. 90 ust. 10 pkt 1 ustawy, który przewiduje, że w przypadku gdy ustalona proporcja wstępna przekroczyła 98% (co, mając na uwadze, iż proporcję zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej, oznacza proporcję w wysokości 99%), podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego.
Po zakończeniu roku kalendarzowego podatnicy odliczający częściowo podatek mają obowiązek ponownie obliczyć proporcję. Proporcję tę ustala się na podstawie obrotów osiągniętych w zakończonym roku podatkowym (za rok 2004 – za okres maj–grudzień – art. 163 ust. 2 ustawy), stosując odpowiednio przepisy o ustalaniu proporcji wstępnej. Co jednak ważne – przy ustalaniu proporcji ostatecznej nie stosuje się art. 90 ust. 10 ustawy. Oznacza to, że w sytuacji gdy proporcja ostateczna wyniesie u podatnika 99%, ma on obowiązek dokonać korekty podatku w oparciu o taką właśnie proporcję (nie ma możliwości odliczenia podatku w całości).
Odnośnie do pytania o wykazanie powyższych kwot w składanych przez Państwa deklaracjach VAT-7 należy wyjaśnić, iż obowiązujący wzór deklaracji nie przewiduje możliwości ich wykazywania w niej. Obliczona przez podatnika na podstawie stosowanej proporcji kwota podatku odliczonego zwiększa po prostu kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu w poz. 46 deklaracji.
• art. 90, 91 i art. 163 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK