| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Co należy rozumieć przez pojęcie sprzedaży ciągłej

Co należy rozumieć przez pojęcie sprzedaży ciągłej

Co należy rozumieć jako "sprzedaż o charakterze ciągłym"? Czy sprzedaż dla jednego odbiorcy kilka razy w miesiącu jest sprzedażą o charakterze ciągłym i można ją zafakturować w końcu miesiąca?

O uznaniu danej sprzedaży za „sprzedaż o charakterze ciągłym” decydują faktyczne okoliczności – częstotliwość, trwałość oraz ciągłość zobowiązania. Najczęściej jest to sprzedaż na podstawie podpisanej umowy, jednak charakter danej sprzedaży należy rozważyć indywidualnie.
 
Minister Finansów w rozporządzeniu z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług określił niezbędne dane, jakie powinna zawierać prawidłowa faktura VAT. Wśród nich zaznaczył m.in., iż w fakturze należy wpisać dzień, miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury. W przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym można podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży.
Ustawa o VAT ani przepisy wykonawcze nie określają pojęcia „sprzedaż ciągła”. Zostało tylko określone przez ustawodawcę pojęcie sprzedaży. Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT za sprzedaż uznaje się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Pojęcie „ciągły” rozumiane zgodnie ze Słownikiem języka polskiego pod red. M. Szymczaka oznacza: dziejący się, odbywający się, trwający stale, nieustannie, bezustanny, ustawiczny, stale się powtarzający, stały. Sprzedaż ciągła stanowi zatem zobowiązanie o charakterze powtarzającym się. Najczęściej wykonywana jest na podstawie stałej umowy, z której treści wynika ciągłość świadczenia oraz sposób fakturowania, np.:
• stała współpraca z firmą kurierską,
• usługi telekomunikacyjne, dostawa gazu, energii,
• usługi obsługi prawnej, biurowej, ochrony mienia.
Można również uznać, że sprzedażą o charakterze ciągłym zgodnie z umową będzie dostarczanie z dużą częstotliwością towarów na plac budowy przez generalnego dostawcę. Wówczas rozliczanie dostarczonych towarów na podstawie dowodów WZ wydania z magazynu będzie następowało raz w miesiącu, uprawniając do wystawienia faktur z datą sprzedaży ograniczoną jedynie do miesiąca i roku. Jeżeli jednak na podstawie umowy będzie dostarczana konkretna, określona w umowie, ilość towaru na budowę, będzie to niepowtarzalna dostawa, bez prawa do wystawienia faktury dla sprzedaży ciągłej.
W pytaniu brakuje bliższych szczegółów, na podstawie których można by określić rodzaj dokonywanej sprzedaży. Należy jednak pamiętać, że nie każda sprzedaż daje uprawnienia do wystawiania faktur za okresy miesięczne.
• § 12 ust. 1 pkt 3 rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2004 r. Nr 97, poz. 971
• art. 2 pkt 22 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Anna Wyrzykowska
doradca podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK