| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Co należy rozumieć przez pojęcie sprzedaży ciągłej

Co należy rozumieć przez pojęcie sprzedaży ciągłej

Co należy rozumieć jako "sprzedaż o charakterze ciągłym"? Czy sprzedaż dla jednego odbiorcy kilka razy w miesiącu jest sprzedażą o charakterze ciągłym i można ją zafakturować w końcu miesiąca?

O uznaniu danej sprzedaży za „sprzedaż o charakterze ciągłym” decydują faktyczne okoliczności – częstotliwość, trwałość oraz ciągłość zobowiązania. Najczęściej jest to sprzedaż na podstawie podpisanej umowy, jednak charakter danej sprzedaży należy rozważyć indywidualnie.
 
Minister Finansów w rozporządzeniu z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług określił niezbędne dane, jakie powinna zawierać prawidłowa faktura VAT. Wśród nich zaznaczył m.in., iż w fakturze należy wpisać dzień, miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury. W przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym można podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży.
Ustawa o VAT ani przepisy wykonawcze nie określają pojęcia „sprzedaż ciągła”. Zostało tylko określone przez ustawodawcę pojęcie sprzedaży. Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT za sprzedaż uznaje się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Pojęcie „ciągły” rozumiane zgodnie ze Słownikiem języka polskiego pod red. M. Szymczaka oznacza: dziejący się, odbywający się, trwający stale, nieustannie, bezustanny, ustawiczny, stale się powtarzający, stały. Sprzedaż ciągła stanowi zatem zobowiązanie o charakterze powtarzającym się. Najczęściej wykonywana jest na podstawie stałej umowy, z której treści wynika ciągłość świadczenia oraz sposób fakturowania, np.:
• stała współpraca z firmą kurierską,
• usługi telekomunikacyjne, dostawa gazu, energii,
• usługi obsługi prawnej, biurowej, ochrony mienia.
Można również uznać, że sprzedażą o charakterze ciągłym zgodnie z umową będzie dostarczanie z dużą częstotliwością towarów na plac budowy przez generalnego dostawcę. Wówczas rozliczanie dostarczonych towarów na podstawie dowodów WZ wydania z magazynu będzie następowało raz w miesiącu, uprawniając do wystawienia faktur z datą sprzedaży ograniczoną jedynie do miesiąca i roku. Jeżeli jednak na podstawie umowy będzie dostarczana konkretna, określona w umowie, ilość towaru na budowę, będzie to niepowtarzalna dostawa, bez prawa do wystawienia faktury dla sprzedaży ciągłej.
W pytaniu brakuje bliższych szczegółów, na podstawie których można by określić rodzaj dokonywanej sprzedaży. Należy jednak pamiętać, że nie każda sprzedaż daje uprawnienia do wystawiania faktur za okresy miesięczne.
• § 12 ust. 1 pkt 3 rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2004 r. Nr 97, poz. 971
• art. 2 pkt 22 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Anna Wyrzykowska
doradca podatkowy


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Wybranowski

Adwokat, specjalista z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK