| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak wystawić fakturę na rzecz podmiotu nieposiadającego numeru NIP

Jak wystawić fakturę na rzecz podmiotu nieposiadającego numeru NIP

Nasza firma jest płatnikiem VAT. Jaką fakturę wystawić za wykonaną usługę opodatkowaną stawką np. 7% dla stowarzyszenia, które nie posiada numeru NIP. Czy można je potraktować jak osobę fizyczną bez obowiązku wpisywania na fakturze numeru NIP?

W przypadkach gdy nabywca nie posiada numeru NIP, należy wystawić fakturę VAT bez tego numeru.
 
Jednym z elementów, które powinna zawierać faktura VAT, jest wskazanie numerów identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy. Jednocześnie przepisami § 14 rozporządzenia o fakturach zostały określone wyjątki od tej zasady (w zakresie numeru NIP nabywcy). Jednym z takich wyjątków jest sytuacja, gdy faktury są wystawiane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych (§ 14 ust. 1 rozporządzenia).
Jednocześnie żaden przepis nie przewiduje zwolnienia z tego obowiązku w przypadku faktur wystawianych na rzecz osób prawnych czy jednostek organizacyjnych osobowości prawnej. Może się jednak zdarzyć, jak to ma miejsce w omawianym przypadku, że nabywca nie posiada numeru NIP. Siłą rzeczy nie jest możliwe w takim przypadku dopełnienie obowiązku wskazania numeru NIP takiego podmiotu.
W sytuacji takiej należy wystawić fakturę bez numeru NIP nabywcy. Co prawda, postępowanie takie stanowi w pewnym sensie naruszenie przepisów, lecz wykluczona jest jakakolwiek odpowiedzialność z tego powodu podatnika wystawiającego fakturę. Należy bowiem uznać, że w sytuacji, gdy wskazanie na fakturze numeru NIP jest niemożliwe (właśnie ze względu na jego brak), na sprzedawcy nie ciąży obowiązek wskazania tego numeru.
• § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 971
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Gierszewska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK