| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak postępować z rezerwą z tytułu odroczenia podatku

Jak postępować z rezerwą z tytułu odroczenia podatku

Czy można nie wykazywać rezerwy tworzonej z tytułu odroczonego podatku dochodowego w bilansie gospodarstwa pomocniczego? Czy można kwotę tej rezerwy pominąć w sytuacji, kiedy jej pominięcie nie spowoduje zniekształcenia wyniku finansowego jednostki?


Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczególnych zasad rachunkowości, konto 870 „Podatki i obowiązkowe rozliczenia z budżetem obciążające wynik finansowy” służy do ewidencji obowiązkowych zmniejszeń wyniku finansowego z tytułu podatku dochodowego oraz wpłaty z zysku do budżetu w gospodarstwach pomocniczych jednostek budżetowych. W końcu roku saldo tego konta podlega przeksięgowaniu na stronę Wn konta 860, „Straty i zyski nadzwyczajne oraz wynik finansowy”.


Na koncie 870 rejestruje się naliczony podatek dochodowy należny za dany rok obrotowy. Dodatkowo w obciążeniach wyniku finansowego należy uwzględnić odroczony podatek dochodowy. Szczególne zasady rachunkowości budżetowej pomijają jednak tę kwestię. Z uwagi na to, że jednostki gospodarki pozabudżetowej, do której należą gospodarstwa pomocnicze, są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, muszą stosować się do przepisów art. 37 ustawy o rachunkowości.


Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego ustala się w wysokości kwoty przewidzianej w przyszłości do odliczenia od podatku dochodowego, w związku z ujemnymi różnicami przejściowymi, które spowodują w przyszłości zmniejszenie podstawy obliczenia podatku dochodowego oraz straty podatkowej możliwej do odliczenia, ustalonej przy uwzględnieniu zasady ostrożności (art. 37 ust. 4 ustawy o rachunkowości).


Rezerwę z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzy się w wysokości kwoty podatku dochodowego, wymagającej w przyszłości zapłaty, w związku z występowaniem różnic przejściowych, które spowodują zwiększenie podstawy obliczenia podatku dochodowego w przyszłości (art. 37 ust. 5 ustawy o rachunkowości).


Jeżeli wartość rezerwy jest znacząca, to jej utworzenie w związku z wystąpieniem dodatnich różnic przejściowych księguje się następująco:

Wn konto 870 „Podatki i obowiązkowe rozliczenia z budżetem obciążające wynik finansowy”.

Ma konto 840 „Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe przychodów”.

Rezerwa ta wykazywana jest w bilansie w pozycji pasywów E.II. Inne rozliczenia międzyokresowe.


Rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego można pominąć w bilansie, jeżeli ich wartość jest niewielka i jej pominięcie nie spowoduje zniekształcenia wyniku finansowego gospodarstwa pomocniczego.


Beata Piotrkowska

główny specjalista w departamencie budżetu i finansów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK