| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W jaki sposób rozliczyć korektę faktury wewnętrznej dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

W jaki sposób rozliczyć korektę faktury wewnętrznej dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

W czerwcu i lipcu br. zakupiliśmy towary od kontrahenta z Niemiec (wewnątrzwspólnotowe nabycie). Towar otrzymaliśmy wraz z fakturą. Spółka wystawiła faktury wewnętrzne i wyceniła według obowiązujących przepisów...

W czerwcu i lipcu br. zakupiliśmy towary od kontrahenta z Niemiec (wewnątrzwspólnotowe nabycie). Towar otrzymaliśmy wraz z fakturą. Spółka wystawiła faktury wewnętrzne i wyceniła według obowiązujących przepisów. Jak się okazało, część dostarczonych towarów była wadliwa i została zwrócona w sierpniu br. Kontrahent wystawił jedną fakturę korygującą do różnych dostaw z datą 15 września 2004 r. Spółka po otrzymaniu faktury:
– wystawiła fakturę wewnętrzną – korekta wyceniając według kursu z 15 września 2004 r.,
– przeprowadziła odpowiednie zapisy w ewidencjach podatku należnego i naliczonego, na podstawie których wykazano w deklaracji VAT za wrzesień 2004 r. w poz. 30 i 31 wartości ze znakiem „minus”.
Proszę o informację, czy spółka postąpiła prawidłowo.
RADA
O ile zastosowany mechanizm rozliczenia jest poprawny, to za błędne należy uznać zastosowanie przez Państwa kursu z 15 września 2004 r. W przypadku korekt faktur (nie tylko wewnętrznych) powinien być stosowany kurs z faktury będącej przedmiotem korekty.
UZASADNIENIE
Niestety, przepisy rozporządzenia o fakturach nie regulują zasad dokonywania korekt faktur wewnętrznych. Minister Finansów wydając to rozporządzenie wskazał, iż przepisy dotyczące korekt „zwykłych” faktur stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych (§ 28 ust. 1 rozporządzenia z 27 kwietnia 2004 r.).
Przepisami, które będą miały odpowiednie zastosowanie w omawianym przypadku, będą przepisy § 19 rozporządzenia o fakturach (zgodnie z ust. 3 tego paragrafu, jego przepisy stosuje się między innymi również do zwrotu sprzedawcy towarów).
Zasady rozliczenia podatku wynikającego z takich korekt określają przepisy § 19 ust. 4 i 5 rozporządzenia. Ze względu na szczególny charakter faktur wewnętrznych należy uznać, że wystawiający je jest zarówno sprzedawcą, jak i nabywcą w znaczeniu tych przepisów. Należy również uznać, że wystawienie faktury korygującej oznacza:
• otrzymanie potwierdzenia faktury korygującej w znaczeniu § 19 ust. 4 rozporządzenia, oraz
• otrzymanie faktury korygującej w znaczeniu § 19 ust. 5 rozporządzenia.
Innymi słowy, w momencie wystawienia korekty faktury wewnętrznej podatnik jest:
• uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego za okres rozliczeniowy, w którym faktura ta została wystawiona,
• jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego za okres, w którym faktura ta została wystawiona.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »