| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W jaki sposób rozliczyć korektę faktury wewnętrznej dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

W jaki sposób rozliczyć korektę faktury wewnętrznej dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

W czerwcu i lipcu br. zakupiliśmy towary od kontrahenta z Niemiec (wewnątrzwspólnotowe nabycie). Towar otrzymaliśmy wraz z fakturą. Spółka wystawiła faktury wewnętrzne i wyceniła według obowiązujących przepisów...

W czerwcu i lipcu br. zakupiliśmy towary od kontrahenta z Niemiec (wewnątrzwspólnotowe nabycie). Towar otrzymaliśmy wraz z fakturą. Spółka wystawiła faktury wewnętrzne i wyceniła według obowiązujących przepisów. Jak się okazało, część dostarczonych towarów była wadliwa i została zwrócona w sierpniu br. Kontrahent wystawił jedną fakturę korygującą do różnych dostaw z datą 15 września 2004 r. Spółka po otrzymaniu faktury:
– wystawiła fakturę wewnętrzną – korekta wyceniając według kursu z 15 września 2004 r.,
– przeprowadziła odpowiednie zapisy w ewidencjach podatku należnego i naliczonego, na podstawie których wykazano w deklaracji VAT za wrzesień 2004 r. w poz. 30 i 31 wartości ze znakiem „minus”.
Proszę o informację, czy spółka postąpiła prawidłowo.
RADA
O ile zastosowany mechanizm rozliczenia jest poprawny, to za błędne należy uznać zastosowanie przez Państwa kursu z 15 września 2004 r. W przypadku korekt faktur (nie tylko wewnętrznych) powinien być stosowany kurs z faktury będącej przedmiotem korekty.
UZASADNIENIE
Niestety, przepisy rozporządzenia o fakturach nie regulują zasad dokonywania korekt faktur wewnętrznych. Minister Finansów wydając to rozporządzenie wskazał, iż przepisy dotyczące korekt „zwykłych” faktur stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych (§ 28 ust. 1 rozporządzenia z 27 kwietnia 2004 r.).
Przepisami, które będą miały odpowiednie zastosowanie w omawianym przypadku, będą przepisy § 19 rozporządzenia o fakturach (zgodnie z ust. 3 tego paragrafu, jego przepisy stosuje się między innymi również do zwrotu sprzedawcy towarów).
Zasady rozliczenia podatku wynikającego z takich korekt określają przepisy § 19 ust. 4 i 5 rozporządzenia. Ze względu na szczególny charakter faktur wewnętrznych należy uznać, że wystawiający je jest zarówno sprzedawcą, jak i nabywcą w znaczeniu tych przepisów. Należy również uznać, że wystawienie faktury korygującej oznacza:
• otrzymanie potwierdzenia faktury korygującej w znaczeniu § 19 ust. 4 rozporządzenia, oraz
• otrzymanie faktury korygującej w znaczeniu § 19 ust. 5 rozporządzenia.
Innymi słowy, w momencie wystawienia korekty faktury wewnętrznej podatnik jest:
• uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego za okres rozliczeniowy, w którym faktura ta została wystawiona,
• jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego za okres, w którym faktura ta została wystawiona.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Żur

Menedżer produktu w nazwa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK