| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W jaki sposób ewidencjonować sprzedaż towarów w opakowaniach zwrotnych

W jaki sposób ewidencjonować sprzedaż towarów w opakowaniach zwrotnych

Prowadząc sklep spożywczy sprzedaję w formie kaucji opakowania (butelki). Część tych opakowań nie wraca do sklepu. Po pewnym czasie pozostają mi puste transportery, które zwracam hurtowni i w tym momencie jestem obowiązany dopłacić VAT do brakujących butelek. Czy ja sprzedając butelki też mam od klientów pobierać VAT, gdyż w tym momencie to już jest towar, a nie opakowanie? Jeżeli tak, to jak postępować z paragonami o wartości ujemnej - zwrot opakowań?

Analiza wyjaśnień udzielanych przez organy podatkowe na gruncie obecnie obowiązującej ustawy wskazuje, że organy te generalnie zalecają podatnikom, aby obrotu z tytułu kaucji za opakowania zwrotne nie uwzględniali w obrocie i nie ewidencjonowali za pomocą kas fiskalnych (pismo Naczelnika II Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z 14 lipca 2004 r., nr II US II/443/64/2004 i Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sanoku z 19 lipca 2004 r., nr US-PP/443/18/04).
W odpowiedziach swych organy te jednak nie uwzględniają faktu, że bardzo często opakowania, za które pobierana jest kaucja, nie wracają do sprzedawcy. Dlatego postępowanie takie należy doradzić jedynie w przypadkach, gdy sprzedaż towarów w opakowaniach odbywa się w celu ich konsumpcji „na miejscu”. W pozostałych przypadkach bardziej praktyczne wydaje się potraktowanie sprzedaży opakowań jako zwykłej dostawy opakowań. Przyjęcie tego sposobu postępowania oznacza, że u podatnika dokonującego sprzedaży towaru w opakowaniu zwrotnym dochodzi do sprzedaży:
• towaru głównego (opodatkowanego stawką właściwą dla danego towaru), oraz
• opakowania zwrotnego (opodatkowanego stawką 22%).
Zaletą takiego sposobu postępowania jest jego przejrzystość i klarowność. Pozwala to na uniknięcie wątpliwości związanych ze sposobem postępowania w sytuacji, gdy butelka, za którą została pobrana kaucja, nie zostanie zwrócona oraz nie budzi wątpliwości co do sposobu prowadzenia przez podatnika ewidencji. W takim przypadku dokumentowanie zwrotu opakowań powinno następować poprzez wystawienie paragonu o wartości ujemnej. Zaewidencjonowanie w kasie fiskalnej takiego zwrotu należy uznać za wystarczający sposób udokumentowania zwrotu opakowania.
• art. 106 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
• § 22 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 971
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Szkolenia 24 h

internetowy serwis szkoleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK