| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy podatnik prowadzący komis ma obowiązek ewidencjonowania obrotu za pomocą kas rejestrujących

Czy podatnik prowadzący komis ma obowiązek ewidencjonowania obrotu za pomocą kas rejestrujących

Sp. z o.o. (podatnik VAT) prowadzi poprzez organizowanie aukcji sprzedaż dzieł sztuki, antyków itp. na zasadach komisu, nabywając towary od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Czy ma obowiązek ewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej? Firma została zarejestrowana we wrześniu 2004 r.

Podatnik po przekroczeniu w 2004 r. kwoty 20 000 zł na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych ma obowiązek instalacji kasy fiskalnej.
 
Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o VAT).
Zwolnienia z tego obowiązku ewidencjonowania dla niektórych grup podatników oraz niektórych czynności określa rozporządzenie Ministra Finansów z 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących, które pomimo iż zostało wydane na mocy obowiązującej do 30 kwietnia. 2004 r. ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, to z mocy art. 165 nowej ustawy o VAT obowiązuje do czasu wydania nowych przepisów wykonawczych.
Przepisy wymienionego rozporządzenia zwalniają z obowiązku ewidencjonowania w 2004 r. podatników rozpoczynających wykonywanie czynności do czasu przekroczenia kwoty obrotu z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych w wysokości 20 000 zł (§ 4 pkt 1).
Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o podatek (art. 29 ust. 1 ustawy o VAT).
Od 1 maja 2004 r. sprzedaż komisowa nie stanowi już świadczenia usług, jak to było w okresie obowiązywania ustawy z 8 stycznia 1993 r., ale dostawę towarów (art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r.).
Dla komisantów obrotem będzie:
• kwota należna z tytułu dostawy towarów, pomniejszona o kwotę podatku – w przypadku dostawy towarów osobie trzeciej, na rachunek komitenta,
• kwota należna wraz z kwotą prowizji, pomniejszona o kwotę podatku – w przypadku dostawy towarów nabytych przez komisanta na rzecz komitenta.
Z zapytania nie wynika, czy podatek od towarów i usług jest rozliczany na ogólnych zasadach, czy też w systemie marży (art. 120 ustawy o VAT).
W obu przypadkach, jeżeli podatnik prowadzi swoją sprzedaż na rzecz podmiotów o których mowa w art. 111, może korzystać ze zwolnienia z obowiązku instalacji kas rejestrujących do momentu przekroczenia w 2004 r. obrotu w wysokości 20 000 zł na rzecz tych podmiotów.
Należy również zwrócić uwagę, że na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z 23 kwietnia 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U. Nr 85, poz. 798) podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiągniętego obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz innych podatników.
• art. 111 ust. 1, art. 165 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
• § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących – Dz.U. Nr 234, poz. 1971; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1480
Marianna Wolfart
specjalista w zakresie VAT


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Witkowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK