| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować usługi oddelegowania personelu

Jak opodatkować usługi oddelegowania personelu

Jesteśmy spółką z o.o. z kapitałem zagranicznym. Spółka- -matka znajduje się w Niemczech. Nasz przedstawiciel handlowy, będący w delegacji na Białorusi, doprowadził do zawarcia kontraktu między naszą firmą-matką w Niemczech a firmą z Białorusi. Za to mamy otrzymać od naszej firmy-matki z Niemiec prowizję w wysokości 5% wartości kontraktu. Do tej pory taką czynność (mieliśmy podpisaną umowę zlecenia z firmą z Niemiec) traktowaliśmy jak eksport usług i wystawialiśmy fakturę ze stawką 0%. Jak według nowej ustawy o VAT należy potraktować tę czynność? Z jaką stawką wystawić fakturę?

Miejsce opodatkowania wykonanej przez spółkę usługi będzie uzależnione od jej prawidłowej kwalifikacji. Jeżeli będzie to czynność oddelegowania personelu do pracy na rzecz spółki niemieckiej, to miejsce opodatkowania należy określić na podstawie miejsca siedziby nabywcy, stałego miejsca prowadzenia działalności, a w przypadku jego braku – stałego adresu lub miejsca zamieszkania. Według nowej ustawy o VAT będzie to czynność opodatkowana w Niemczech, a spółka zobowiązana jest do wystawienia faktury handlowej bez podatku od towarów i usług, nie zaś ze stawką 0%, jak było pod rządami starej ustawy.
 
Z treści zadanego pytania nie do końca wynika, na czym polegała wykonana usługa spółki polskiej na rzecz niemieckiej. Przy założeniu, że była to usługa mieszcząca się w usługach o charakterze niematerialnym: badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1) lub też oddelegowania personelu – miejscem ich świadczenia i jednocześnie ich opodatkowania jest miejsce (państwo), gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności – stały adres lub miejsce zamieszkania.
W sytuacji opisanej w pytaniu będzie to miejsce w Niemczech. Podatek należny powinien rozliczyć nabywca usługi, dla którego będzie to podatek od importu usług. Skoro usługi te są opodatkowane poza Polską, nie należy do ich ceny doliczać polskiego VAT. Nie oznacza to zwolnienia z obowiązku zaewidencjonowania sprzedaży i wystawienia faktury za usługę. Należy ją wystawić zgodnie z art. 106 ust. 2 ustawy o VAT jako tzw. fakturę handlową.
Faktura dokumentująca świadczenie usług niematerialnych na rzecz podatników z innych państw członkowskich nie powinna zawierać stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Powinna natomiast zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium tego innego państwa członkowskiego. Chodzi o numer identyfikacyjny bez przedrostka kodu kraju nabywcy. Polska spółka w takiej sytuacji powinna wystawić fakturę bez VAT z adnotacją, że podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku jest nabywca usługi.
• art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. – Dz.U. Nr 54, poz. 535
• § 30 rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2004 r. Nr 97, poz. 971
Anna Wyrzykowska
doradca podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Hanna Bartkowiak

Konsultant/Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »