| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Gdzie opodatkować usługi selekcji towarów

Gdzie opodatkować usługi selekcji towarów

W porozumieniu z naszym dostawcą pochodzącym z UE co jakiś czas musimy wykonywać na zakupionych materiałach usługę zwaną selekcją. Polega to na sprawdzeniu pod względem jakościowym, technicznym całej partii materiału. Kosztami usługi selekcji wykonywanej przez naszych pracowników na terenie naszego zakładu, ale na zlecenie dostawcy obciążamy kontrahenta. W związku z tym powstaje problem VAT...

W porozumieniu z naszym dostawcą pochodzącym z UE co jakiś czas musimy wykonywać na zakupionych materiałach usługę zwaną selekcją. Polega to na sprawdzeniu pod względem jakościowym, technicznym całej partii materiału. Kosztami usługi selekcji wykonywanej przez naszych pracowników na terenie naszego zakładu, ale na zlecenie dostawcy obciążamy kontrahenta. W związku z tym powstaje problem VAT.
Czy zgodnie z ogólną zasadą miejscem świadczenia usług jest kraj siedziby usługodawcy i wówczas jest to transakcja krajowa obciążona stawką VAT 22% (jest to zgodne z naszym odczuciem)? A może należałoby kierować się kodem usługobiorcy, a wówczas ta usługa podlega opodatkowaniu w kraju usługobiorcy?
 
Ustawa o podatku od towarów i usług dopuszcza dwa rodzaje rozwiązań. Opodatkowanie usługi selekcji, co do zasady, powinno być opodatkowane w Polsce. Jeżeli jednak nabywca usługi (firma z Niemiec) poda VAT UE, usługa będzie opodatkowana w Niemczech, przy zachowaniu 30-dniowego terminu wywozu towaru od dnia zakończenia usługi z terytorium kraju. Ze względu na możliwość wyboru miejsc opodatkowania o sposobie opodatkowania usługi wykonywanej w sposób ciągły powinny decydować wzajemne ustalenia, najlepiej wyrażone w dwustronnej umowie.
 
Świadczenie usług na rzeczach ruchomych dotyczy usług, których przedmiotem są towary, czyli rzeczy ruchome. Można do nich zaliczyć prace naprawcze, serwisowe, montażowe (niedotyczące nieruchomości), a także usługi polegające na badaniu właściwości towarów, o jakich mowa w pytaniu. W przypadku świadczenia tych usług ustawodawca zawarł szczególne uregulowanie dotyczące określenia miejsca opodatkowania. W takim przypadku miejscem świadczenia usługi jest miejsce faktycznego wykonywania tych usług, nie zaś zgodnie z zasadą generalną miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, stałe miejsce zamieszkania (art. 27 ust. 1). Ten szczególny tryb ustalania miejsca świadczenia może zostać zastosowany w sytuacji, o której mowa w pytaniu Czytelnika.
W przypadku jednak, gdy firma świadcząca usługi na majątku ruchomym usługodawcy otrzymała numer identyfikacyjny VAT UE od swego usługodawcy, miejscem opodatkowania tej usługi będzie terytorium usługodawcy. Ustawa obwarowuje jednak ten sposób wyboru miejsca opodatkowania przez strony czynności opodatkowanych ważnym warunkiem, którego niedopatrzenie skutkuje opodatkowaniem usługi w Polsce bez żadnej alternatywy podatkowej.
W przypadku gdy usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium Polski, warunkiem opodatkowania wykonanej usługi na majątku ruchomym będzie wywiezienie towarów po wykonaniu tych usług, nie później niż w terminie 30 dni od wykonania usługi. Warto pamiętać, że obwarowanie terminem 30 dni dotyczy wykonywania usługi na terytorium Polski, oraz o tym, że ustawa nie określa, na terytorium jakiego państwa towary mają zostać wywiezione. W opisanym przypadku termin 30 dni musi być zachowany. Tylko spełnienie tego warunku pozwoli na opodatkowanie tych usług w kraju usługodawcy.
• art. 15 ust. 7, art. 27 ust. 1, art. 27 ust. 3 i art. 28 ust. 7–9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Anna Wyrzykowska
doradca podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Miłkowski

Specjalista w zakresie public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »